Inspekcja Sanitarna apeluje: zbierajmy grzyby, które znamy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2015 09:01

Mazowiecka Inspekcja Sanitarna apeluje by zbierać tylko te grzyby, które znamy. Zwraca też uwagę, że nie należy zbierać bardzo młodych grzybów blaszkowych.

Inspekcja Sanitarna apeluje: zbierajmy grzyby, które znamy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

P.o. kierownika oddziału promocji zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Marlena Skorupka-Dziedzic przypomniała, by nie zbierać młodych grzybów i nie ucinać samych kapeluszy, ponieważ zakończenie trzonu lub wykształcone cechy morfologiczne pomagają w odróżnieniu poszczególnych gatunków grzybów.

Nie należy się również kierować kolorem grzybów.

- Mogą one różnie wyglądać: zależy to od tego, na jakim podłożu rosną i jak duże jest nasłonecznienie - wyjaśniła.

Nie powinno się również oceniać grzybów na podstawie smaku i zapachu.

- Osoby, które przeżyły zatrucie muchomorem sromotnikowym, mówiły potem, że smaczniejszego grzyba nie jadły. Ma on lekko orzechowy, migdałowy smak - dodała Skorupka-Dziedzic.

Specjaliści przypominają, że pierwszymi objawami wszystkich zatruć grzybami są nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka.

Inspekcja Sanitarna zaleca, by zbierać wyłącznie grzyby, co do których nie mamy wątpliwości. Warto też korzystać z atlasów grzybów. Początkujący grzybiarze powinni zbierać jedynie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia. Szczególną ostrożność należy wykazać przy zbieraniu grzybów, których blaszki są białe, biało-kremowe i kremowe.

Inspekcja Sanitarna zwraca uwagę, że istnieje wiele nieprawdziwych opinii na temat zatruć grzybami. Nie jest np. prawdą, że grzyby trujące są gorzkie i sinieją po przekrojeniu, a także, że wielokrotne gotowanie, smażenie, suszenie, moczenie lub marynowanie grzybów sprawia, że przestają być trujące.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum