×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Innowacyjna operacja wzroku w WIM. Dobę po operacji pacjent zaczynał rozpoznawać przedmioty

Autor: oprac. KM • Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny, TVP3 Warszawa05 lipca 2023 14:00

4 lipca Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o  wszczepieniu keratoprotezy niewidomemu pacjentowi. Ten innowacyjny zabieg dotychczas był wykonywany tylko w ośrodku na Śląsku.

Innowacyjna operacja wzroku w WIM. Dobę po operacji pacjent zaczynał rozpoznawać przedmioty
Przebieg operacji. Fot. Wojskowy Instytut Medyczny
  • W Klinice Okulistyki WIM przeprowadzono zabieg wszczepienia protezy rogówki. Już dobę po zabiegu pacjent mógł rozpoznawać przedmioty
  • WIM to jedyny ośrodek na Mazowszu, gdzie przeprowadza się zabiegi wszczepienia keraoprotezy
  • Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Innowacyjny zabieg w WIM. Wzrok funkcjonował już dobę po operacji

4 lipca Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o pierwszej w tej placówce operacji wszczepienia keratoprotezy Boston Snap-On TYPE 1. Zabieg odbył się 26 kwietnia w Klinice Okulistyki WIM - Państwowego Instytutu Badawczego. Sukces operacyjny to wielkie dzieło zespołu pod przewodnictwem płk. prof. Marka Rękasa oraz prof. Dariusza Dobrowolskiego.

- Tego typu operacje protezy rogówki - bo to jest taka proteza rogówki - wykonuje się u pacjentów, którzy są niewidomi z powodów rogówkowych, czyli na przykład po oparzeniu, po wielokrotnych przeszczepach, które się odrzuciły - tłumaczył w TVP3 Warszawa prof. Marek Rękas, krajowy konsultant ds. okulistyki i kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego.

Zabieg zakończył się sukcesem: zaledwie dobę po operacji pacjent zaczął rozpoznawać przedmioty i kształty. - Ja swoją rękę widzę - komentował dla TVP3 Warszawa pacjent, jeszcze będący w niemałym szoku.

Co daje sztuczna rogówka?

Jak podkreślono w komunikacie WIM, "implantacja sztucznej rogówki, jaką jest keratoproteza jest jedyną szansą na przywrócenie użytecznej ostrości wzroku w schorzeniach rogówki, gdzie brak jest możliwości wykonania skutecznego przeszczepu rogówki z wykorzystaniem tkanki od dawcy". Zabieg ten ponadto "dotyczy najtrudniejszych przypadków pacjentów, którzy w wyniku urazu bądź choroby rogówki utracili obuoczne użyteczne widzenie".

- Wprowadzenie implantacji keratoprotezy do zakresu procedur Kliniki Okulistyki WIM-PIB znacząco zwiększy możliwości transplantacyjne naszej Kliniki, a tym samym zapewni rozszerzenie możliwości terapeutycznych o pacjentów, którzy do tej pory nie mogli uzyskać takiej procedury w naszym województwie - podał Wojskowy Instytut Medyczny.

WIM jest kolejnym polskim ośrodkiem, w którym wykonywane są operacje wszczepienia keratoprotezy, a w województwie mazowieckim - jedynym. Co ważne dla pacjentów, taki zabieg podlega refundacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum