Innowacyjna operacja usunięcia nerki

Autor: Kopalnia Wiedzy/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2009 12:02

W Wenezueli odbył się pierwszy zabieg usunięcia nerki przez pochwę. Operacja trwała 220 minut i zakończyła się sukcesem.

Innowacyjny zabieg został wykonany przez zespół dr. Rene Sotelo z Instituto Medico La Floresta w Caracas. Choć zabieg miał miejsce tydzień temu, lekarze ujawnili jego przeprowadzenie dopiero, kiedy mieli zupełną pewność, że zakończył się sukcesem i 65-letniej pacjentce nic nie grozi.

Celem operacji było usunięcie lewej nerki, zawierającej guz o średnicy sześciu centymetrów. Wcześniej pacjentkę poddano histerektomii, czyli usunięciu macicy. 

W przeprowadzeniu operacji użyto dwóch technik. Najważniejszą z nich była metoda zwana NOTES  (natural orifice transluminal endoscopic surgery), czyli chirurgia z wykorzystaniem naturalnych otworów ciała jako dróg dotarcia do operowanego organu. W tej sytuacji lekarze skorzystali z dostępu przez wnętrze pochwy.

Dodatkowym wsparciem dla lekarzy było urządzenie TriPort, czyli wprowadzana przez pępek głowica umożliwiająca wprowadzenie do ciała pacjentki trzech narzędzi (np. chwytaków, kamer itp.) jednocześnie. W czasie zabiegu urządzenie wykorzystywane było tylko do obserwacji wycinanego narządu.

Lekarze są dobrej myśli i mają nadzieję, że ta metoda wejdzie na stałe do harmonogramów operacyjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum