Informacje o HIV są dostępne także dzięki mobilnej aplikacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2016 14:42

Aplikacja mobilna "Połączenia" przygotowana przez stowarzyszenie Program Stacja, w ramach projektu Połączenia CTRLowane, pomoże dowiedzieć się czym jest HIV, w jaki sposób można się nim zarazić, jakie są objawy zakażenia, jak bezpiecznie uprawiać seks.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak wyjaśnił rzecznik prasowy projektu Maciej Nazarewicz ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, aplikacja ma pomóc w zdobyciu rzetelnej wiedzy na temat na temat HIV/ AIDS oraz substancji psychoaktywnych.

- Obecnie internet jest najskuteczniejszym i najdogodniejszym sposobem dotarcia do młodzieży, przede wszystkim ze względu na jego powszechną dostępność. W sieci można znaleźć bardzo wiele informacji, jednak nie zawsze są one rzetelne, czasem wręcz sprzeczne - wskazał Nazarewicz.

Jak dodał, klienci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV, bardzo często przytaczają nieprawdziwe informacje na temat HIV, które przeczytali w internecie.

- Założeniem akcji jest przedstawienie młodym odbiorcom rzetelnej wiedzy na temat wirusa, ryzyka zakażenia i sposobów jego uniknięcia - zaznaczył Nazarewicz.

Aplikacja "Połączenia", przygotowana przez stowarzyszenie Program Stacja, dostępna dla użytkowników smartfonów z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.programstacja.polaczenia), zawiera szereg użytecznych informacji na temat HIV i AIDS; można się dzięki niej dowiedzieć m.in., jak minimalizować ryzyko zakażenia, w jaki sposób używanie substancji psychoaktywnych może zwiększyć to ryzyko, a także gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na HIV.

Osoby, które chciałyby skorzystać z pełnej oferty projektu, powinny odwiedzić stronę internetową www.polaczenia.org.pl. Znajdą tam aktualne informacje na temat działań profilaktycznych prowadzonych m.in. podczas imprez plenerowych, w domach studenckich, a także w innych miejscach.

Autorzy projektu Połączenia CTRLowane zwracają uwagę na specyficzne powiązanie ryzykownych zachowań seksualnych z używaniem substancji psychoaktywnych.

- Młodzi ludzie często nie odnoszą potencjalnego ryzyka związanego z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych bezpośrednio do siebie i nie mają wiedzy na temat uzależnień - przyznaje koordynatorka projektu Katarzyna Kałuska.

- Edukatorzy rozmawiają z nimi m.in. o tym jak zadbać o bezpieczeństwo podczas imprezy, akcentując np. to, że pod wpływem alkoholu i/lub narkotyków łatwiej jest zdecydować się np. na niezabezpieczony kontakt seksualny albo stać się ofiarą przestępstwa oraz jak temu zapobiegać - stwierdza Katarzyna Kałuska.

W ramach Połączeń CTRLowanych istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych i anonimowych konsultacji psychologicznych w zakresie zdrowia seksualnego. Oferta skierowana jest do studentów warszawskich uczelni wyższych. Szczegółowe informacje o ofercie dostępne są na stronie http://www.skaids.org/pl/gabinet-terapii

Połączenia CTRLowane to inicjatywa organizacji pozarządowych: inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Program Stacja (http://programstacja.org.pl/), a partnerem Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum