×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Infolinia NFZ teraz także w języku ukraińskim. Czynna przez całą dobę

Autor: oprac. KM • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia05 marca 2022 14:56

Całodobowa infolinia NFZ udziela pacjentom informacji w kilku językach, tym w polskim i ukraińskim - poinformował w piątek 4 marca Narodowy Fundusz Zdrowia.

Infolinia NFZ teraz także w języku ukraińskim. Czynna przez całą dobę
Uchodźcy z Ukrainy w punkcie recepcyjnym w Zamościu. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
 • NFZ zwiększa obsadę infolinii o dodatkowych konsultantów, którzy posługują się językiem ukraińskim
 • Obsługa w języku ukraińskim w najbliższym okresie będzie zapewniona również w salach obsługi klientów w oddziałach wojewódzkich NFZ - czytamy na stronie Funduszu
 • Pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590 (Telefoniczna Informacja Pacjenta) można uzyskać np. informacje, gdzie znaleźć pomoc medyczną

Ukraińscy pacjenci otrzymają potrzebne informacje i pomoc medyczną

Jak podał Narodowy Fundusz Zdrowia w komunikacie z 4 marca, "wzmocnienie obsady infolinii pozwoli obsłużyć większą liczbę połączeń od obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, w związku z konfliktem zbrojnym w swoim państwie". Także obsługa pacjentów w stacjonarnych placówkach NFZ będzie dostępna w języku ukraińskim - czytamy.

– Każdy obywatel Ukrainy, który musiał opuścić swój kraj, będzie miał zapewnioną pomoc medyczną, dokładnie na takich samych zasadach, jak polski pacjent – podkreśla Filip Nowak, prezes NFZ, cytowany w komunikacie prasowym.

Obywatele Ukrainy mogą w swoim ojczystym języku dowiedzieć się m.in. o możliwościach leczenia i przyjęcia szczepień w Polsce. Ci, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na ich państwo, w Polsce mają zagwarantowany dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19, szczepień ochronnych dla dzieci i testów pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - podaje NFZ. 

Obsługa infolinii w języku ukraińskim

– Niezmiennie przez 24 godziny na dobę dostępna jest infolinia NFZ: 800 190 590. Wzmacniamy obsadę infolinii o dodatkowe osoby posługujące się językami polskim i ukraińskim – zaznacza na łamach komunikatu NFZ Filip Nowak.

Fundusz przypomina, że połączenie jest bezpłatne, a infolinia pracuje całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, także w święta. Konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Infolinia NFZ 800 190 590. Oto, czego się dowiesz

NFZ podaje, że po połączeniu się z numerem 800 190 590 osoby potrzebujące informacji dowiedzą się:

 • gdzie znaleźć najbliższą placówkę medyczną: poradnię lekarza rodzinnego (POZ), pomoc medyczną w nocy (między godzinami 18-8 rano następnego dnia) lub szpital;
 • gdzie jest najbliższa apteka;
 • jak postępować w sytuacji zakażenia koronawirusem;
 • jak otrzymać skierowanie na test pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz gdzie pobrać wymaz do badania,
 • jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19.

Obsługa w języku ukraińskim w salach obsługi klientów

NFZ poinformował również, że zapewniona jest obsługa w języku ukraińskim w salach obsługi klientów w oddziałach wojewódzkich NFZ.

Jak czytamy, Fundusz chce zatrudnić dodatkowe osoby ze znajomością języków polskiego i ukraińskiego, które pomogą obywatelom Ukrainy w załatwieniu spraw dotyczących zdrowia na miejscu, w oddziałach wojewódzkich NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze