Indyjskiemu systemowi ochrony zdrowia grozi złamanie, wiele krajów spieszy z pomocą
W Indiach notowane są rekordowe przyrosty zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa. Brakuje m. in. lekarstw i tlenu medycznego.

- Indyjskiemu systemowi ochrony zdrowia grozi załamanie wskutek gwałtownego wzrostu liczby osób zarażonych koronawirusem
- Wiele szpitali w Indiach donosi o braku tlenu medycznego i potrzebnych lekarstw.
- Pomoc zadeklarowały Niemcy, USA, UE i inne państwa
Władze w Indiach kolejny dzień z rzędu odnotowują najwyższy na świecie wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Ogólna liczba zgonów na COVID-19 w Indiach wynosi, według oficjalnych danych, 192 311. W wielu miastach szpitale nie przyjmują nowych pacjentów z braku wystarczającej liczby wolnych łóżek.
Załamanie systemu
W New Delhi, mieście liczącym prawie 22 mln mieszkańców, przedłużono lockdown do 3 maja. Premier Indii Narendra Modi oświadczył w wystąpieniu radiowym, że władze państwowe „ze wszystkich sił” walczą z COVID-19. Zaapelował jednocześnie do wszystkich obywateli kraju, aby zaszczepili się przeciwko koronawirusowi.
Słabo wyposażone w niezbędny sprzęt szpitale donoszą o braku tlenu medycznego i potrzebnych im lekarstw. Przed klinikami covidowymi w dużych miastach tworzą się długie kolejki chorych i ich rodzin. Korespondenci informują, że chorzy z najwyższym trudem starają się łapać tlen w płuca w wyczekiwaniu na pomoc.
Niemcy dostarczą instalacje tlenowe
Jak oświadczyła kanclerz Angela Merkel, w obliczu tragedii w Indiach na skutek pandemii Niemcy „stoją solidarnie ramię w ramię z Indiami”. Rząd w New Delhi poinformował (23 kwietnia), że spodziewa się dostawy z Niemiec 23 instalacji do produkcji tlenu medycznego.
Z pomocą dla Indii przyjdzie także Unia Europejska. Jak poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, gromadzone są środki, żeby w ramach unijnego programu zwalczania katastrof żywiołowych szybko zareagować na indyjskie prośby o pomoc.
Pomogą też sąsiedzi
Stały rywal Indii, czyli Pakistan oraz USA także obiecały pomoc. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Islamabadzie oznajmiło, że w geście solidarności z ludnością sąsiednich Indii może dostarczyć respiratory, maseczki tlenowe, aparaty rentgenowskie oraz inny potrzebny sprzęt medyczny.
Także administracja waszyngtońska oświadczyła, że jest zaniepokojona rozwojem sytuacji pandemicznej w Indiach. Z informacji pochodzących z ambasady Indii w Waszyngtonie wynika, że przedstawiciele obu krajów omawiają możliwości ograniczonych dostaw do Indii potrzebnych do produkcji szczepionek komponentów z amerykańskich firm farmaceutycznych oraz wysłania do Indii amerykańskiego personelu medycznego.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)