Indyjskiemu systemowi ochrony zdrowia grozi złamanie, wiele krajów spieszy z pomocą

Autor: JJ • Źródło: Deutsche Welle/Rynek Zdrowia26 kwietnia 2021 17:06

W Indiach notowane są rekordowe przyrosty zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa. Brakuje m. in. lekarstw i tlenu medycznego.

Indyjskiemu systemowi ochrony zdrowia grozi złamanie, wiele krajów spieszy z pomocą
Indie notują rekordowe przyrosty zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa. Fot. Arch. PTWP
  • Indyjskiemu systemowi ochrony zdrowia grozi załamanie wskutek gwałtownego wzrostu liczby osób zarażonych koronawirusem
  • Wiele szpitali w Indiach donosi o braku tlenu medycznego i potrzebnych lekarstw.
  • Pomoc zadeklarowały Niemcy, USA, UE i inne państwa

Władze w Indiach kolejny dzień z rzędu odnotowują  najwyższy na świecie wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Ogólna liczba zgonów na COVID-19 w Indiach wynosi, według oficjalnych danych, 192 311. W wielu miastach szpitale nie przyjmują nowych pacjentów z braku wystarczającej liczby wolnych łóżek.

Załamanie systemu

W New Delhi, mieście liczącym prawie 22 mln mieszkańców, przedłużono lockdown do 3 maja. Premier Indii Narendra Modi oświadczył w wystąpieniu radiowym, że władze państwowe „ze wszystkich sił” walczą z COVID-19. Zaapelował jednocześnie do wszystkich obywateli kraju, aby zaszczepili się przeciwko koronawirusowi.

Słabo wyposażone w niezbędny sprzęt szpitale donoszą o braku tlenu medycznego i potrzebnych im lekarstw. Przed klinikami covidowymi w dużych miastach tworzą się długie kolejki chorych i ich rodzin. Korespondenci informują, że chorzy z najwyższym trudem starają się łapać tlen w płuca w wyczekiwaniu na pomoc.

Niemcy dostarczą instalacje tlenowe

Jak oświadczyła kanclerz Angela Merkel, w obliczu tragedii w Indiach na skutek pandemii Niemcy „stoją solidarnie ramię w ramię z Indiami”. Rząd w New Delhi poinformował (23 kwietnia), że spodziewa się dostawy z Niemiec 23 instalacji do produkcji tlenu medycznego.

Z pomocą dla Indii przyjdzie także Unia Europejska. Jak poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, gromadzone są środki, żeby w ramach unijnego programu zwalczania katastrof żywiołowych szybko zareagować na indyjskie prośby o pomoc.

Pomogą też sąsiedzi

Stały rywal Indii, czyli Pakistan oraz USA także obiecały pomoc. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Islamabadzie oznajmiło, że w geście solidarności z ludnością sąsiednich Indii może dostarczyć respiratory, maseczki tlenowe, aparaty rentgenowskie oraz inny potrzebny sprzęt medyczny.

Także administracja waszyngtońska oświadczyła, że jest zaniepokojona rozwojem sytuacji pandemicznej w Indiach. Z informacji pochodzących z ambasady Indii w Waszyngtonie wynika, że przedstawiciele obu krajów omawiają możliwości ograniczonych dostaw do Indii potrzebnych do produkcji szczepionek komponentów z amerykańskich firm farmaceutycznych oraz wysłania do Indii amerykańskiego personelu medycznego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze