Indonezja: walczą z wścieklizną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2010 19:56

Na indonezyjskiej wyspie Bali ruszyła kampania szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Choroba od roku 2008 uśmierciła 93 osoby - poinformowały miejscowe władze. Do zaszczepienia jest ok. 400 000 psów.

Indonezja: walczą z wścieklizną

Ten szeroko zakrojony program prowadzi Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt (ang. WSPA) we współpracy z lokalnymi władzami, krytykowanymi dotąd za mizerne wyniki walki z epidemią wścieklizny.

– Wścieklizna pozostaje zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt i wciąż zabija rocznie na świecie 55 000 osób – wyjaśnił dyrektor WSPA Mike Baker.

Władze Bali uśmierciły dotychczas dziesiątki tysięcy psów, lecz nie zdołały opanować epidemii, która szerzy się w kolejnych regionach od początku roku.

– Kampania szczepień, która ma potrwać około czterech miesięcy, powinna uratować życie dziesiątkom tysięcy zwierząt – szacuje Baker. Kampanię wsparła Australia, darowując 370 000 szczepionek.

Na Bali, jak się szacuje, jest ponad 400 000 psów, z czego 30 proc. to zwierzęta bezpańskie.

Inaczej niż w innych częściach muzułmańskiej Indonezji, „najlepszy przyjaciel człowieka” nie jest traktowany jak zwierzę nieczyste na Bali – w miejscu, gdzie kultura i sztuka ukształtowały się pod wpływem elementów indyjsko-buddyjskich.

Władze Bali obawiają się, że epidemia wścieklizny może odstraszyć zagranicznych turystów, których liczba, zwłaszcza z Chin i Rosji, znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum