Indie: wirus przenoszony przez nietoperze zabił już 10 osób

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2018 11:31

Wirus Nipah, przenoszony przez nietoperze, doprowadził do śmierci dziesięciu osób w południowych Indiach. Drugie tyle trafiło do szpitala z objawami wskazującymi na zarażenie tym wirusem.

FOT. USFWSmidwest/Flickr (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Jak podają eksperci, symptomy zakażenia niezwykle rzadko występującym wirusem Nipah przypominają objawy grypy. Jednocześnie niezwykle często prowadzą do śmiertelnego zapalenia mózgu. Obecnie spośród 18 osób badanych na obecność wirusa, u 12 testy wskazały wynik pozytywny. 10 z tych osób zmarło - podaje Rzeczpospolita.

Do pierwszego zgonu związanego z zarażeniem wirusem doszło w piątek (18 maja) w stanie Kerala. K.K. Shailaja, stanowa minister zdrowia wyjaśniła, że kraj nie ma doświadczeń w walce z tym wirusem, żywi jednak nadzieję, że będzie w stanie zapobiec wybuchowi epidemii.

W tym celu indyjski rząd wysłał zespół specjalistów z Krajowego Centrum Kontroli Chorób do zbadania sprawy na miejscu. Centrum zapewnia, że podjęto kroki zmierzające do ograniczenia liczby zachowań dodając, że mieszkańcy stanu nie mają powodów do paniki, ponieważ wirus ten nie jest przenoszony drogą kropelkową, a rozprzestrzenia się przez kontakt z płynami ustrojowymi zarażonej osoby.

Przyczyna zachorowań na wirusa Nipah na razie nie jest jeszcze znana, ale przedstawiciele Centrum Kontroli Chorób wskazują, że może nią być obecność wielu nietoperzy w studni, z jakiej osoby, u których stwierdzono obecność wirusa, czerpały wodę.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum