Indie: operują dziecko z ectopia cordis

Autor: Onet.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 03 września 2009 12:32

Lekarze z All India Institute of Medical Sciences (AIIMS) w Nowym Delhi przeprowadzają dzisiaj operację. Ma uratować życie dziewięciodniowego noworodka, który urodził się z sercem częściowo przemieszczonym poza klatkę piersiową.

Indie: operują dziecko z ectopia cordis
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kardiolog A.K. Bisoi nie chciał już dłużej odkładać operacji, obawiając się, że chłopczyk może złapać szpitalną infekcję. Specjaliści, którzy opiekowali się niemowlęciem już uznają za rekord fakt, że dziecko przeżyło od swoich narodzin.

Bisoi nie chciał zapowiadać, jak długo wraz z trzynastoosobową ekipą zamierza operować niemowlę. Jednak cała wieloetapowa procedura, która ma zakończyć się umieszczeniem serca w klatce piersiowej, może zająć tygodnie.

Kardiolog powiedział jednak, że ten przypadek – zwany ectopia cordis, zdarzający się w tylko pięciu do ośmiu przypadków na milion narodzin – jest okazją, by przyjrzeć się mu i sprawdzić, jak radzić sobie w podobnych sytuacjach.

Jak podają polscy kardiolodzy dziecięcy, ektopia serca (EC, ectopia cordis) jest bardzo rzadką wadą wrodzoną występującą z częstością 1/5,5–7,9 mln żywych urodzeń. Nieleczona szybko prowadzi do śmierci.

Występuje jako wada izolowana oraz współtowarzysząca innym wadom zewnątrz - i wewnątrzsercowym (ubytek przegrody międzykomorowej — VSD, ventricular septal defect; ubytek przegrody międzyprzedsionkowej — ASD, atrial septal defect; uchyłek komory; ubytki ściany jamy brzusznej).

Ze względu na bardzo rzadki charakter wady brakuje jednolitego algorytmu postępowania chirurgicznego. W leczeniu operacyjnym stosuje się opcje jedno- i wieloetapowe. Wybór techniki leczenia jest podyktowany charakterem wady, współistnieniem wad serca i innych narządów. Wyniki terapii są złe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze