Indie: łatwiej o komórkę niż toaletę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2010 09:06

W Indiach więcej ludzi ma dostęp do telefonu komórkowego niż do toalety - donoszą eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Według zebranych przez WHO danych zaledwie 31 proc. populacji Indii ma dostęp do toalety ze spłuczką lub wychodka. Reszta musi się zadowalać wiadrem, rowem lub publicznym szaletem, gdzie w jednym pomieszczeniu swoje potrzeby załatwia wiele osób naraz – podaje Gazeta Wyborcza.

Z kolei dostęp do telefonów komórkowych może mieć już nawet 45 proc. mieszkańców Indii. W latach 2000-2001 komórkę miał ułamek procentu populacji tego kraju (ok. 0,35 procent).

Na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu nawet do najprostszej toalety. Swoje potrzeby muszą załatwiać na świeżym powietrzu, a higiena i prywatność oferowane choćby przez wychodek pozostają poza ich zasięgiem. Niedobór toalet to poważny problem społeczny – sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i zanieczyszczaniu wody. Według szacunków ONZ z powodu zatrucia wodą pitną dzieci opuszczają rocznie aż 443 mln dni szkolnych.

Problem braku ubikacji w dwójnasób dotyka kobiety – nie tylko przyczynia się do zatruć, ale też nie pozwala należycie zadbać o higienę podczas miesiączki, ciąży czy w połogu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum