Ile trzeba czekać na wszczepienie stawu biodrowego? Jest raport NIK

Autor: oprac. KM • Źródło: NIK, Rynek Zdrowia24 listopada 2021 06:57

Ile trzeba czekać na wszczepienie stawu biodrowego w Polsce. NIK przygotowała raport w tej sprawie. - Sytuacja pacjentów poprawia się, ale wciąż jest daleka od oczekiwań - ocenia Izba. Na zabieg czeka się średnio kilkanaście miesięcy, a to więcej, niż głoszą rekomendacje. W pandemii zgłaszało się mniej pacjentów, ale niewykonane zabiegi skumulują się na przyszłe lata.

Ile trzeba czekać na wszczepienie stawu biodrowego? Jest raport NIK
Endoprotezoplastyka. Sytuacja pacjentów poprawia się, ale nie jest idealna. Fot. AdobeStock
  • Poprawie ulega sytuacja pacjentów oczekujących na endoprotezoplastykę stawu biodrowego lub kolanowego. Wciąż jednak jest daleka od oczekiwań - poinformowała NIK w nowym raporcie
  • Tylko w 2019 roku czas oczekiwania na zabieg wydłużył się z 3-6 miesięcy do prawie 18 w przypadku protezy biodra, a protezy kolana - aż 22. W pandemii ten czas się skrócił z powodu niezgłaszania się wielu pacjentów na zabiegi
  • Niewykonane zabiegi odłożą się w czasie, więc skumulują się w przyszłych latach. W ocenie NIK wymagana jest kontrola NFZ

Sprawdź: Dramat na SOR: 100 pacjentów z udarami, zawałami i dusznościami. Inne szpitale są covidowe

Lekarze nie przedłużyli kontraktów. W szpitalu wojewódzkim trzeba zamknąć poradnię

Ile trzeba czekać na wszczepienie stawu biodrowego? Jest raport NIK

Zgodnie z raportem NIK średni czas oczekiwania na zabieg endoprotezoplastyki w latach 2018-2020 przekraczał rok, a to o wiele za długo, niż jest rekomendowane.

Zabiegi wszczepienia endoprotez "wymagają natychmiastowego wdrożenia programu usprawniającego" - pisze NIK.

Chodzi o uzyskanie odpowiedniego zakresu ruchu jak najszybciej i utrzymanie go dzięki rehabilitacji.

Opieka okołooperacyjna kluczowa dla pacjentów

Zalecenia specjalistów, na które powołuje się NIK, podają, by pacjent niezwłocznie po wypisaniu z oddziału zgłosił się na rehabilitację stacjonarną. Niezbędne jest także wdrożenie programów zintegrowanej opieki okołooperacyjnej dla dorosłych po endoprotezoplastyce. Jak podaje NIK, zmniejsza to koszty pacjenta, NFZ-etu i ZUS-u, przyczynia się do lepszego wykorzystania zasobów bez straty jakości opieki.

Na korzyść opieki okołooperacyjnej przemawia fakt, że główną grupą docelową zabiegów endoprotezoplastyki są osoby w wieku 50-69 lat, zwykle czynne zawodowo: 49 proc. w przypadku stawu biodrowego i 53 proc. - kolanowego. Niezwłocznie wprowadzona opieka umożliwiłaby im szybki powrót do pracy.

COVID-19 wstrzymał zabiegi

Niezgłaszanie się pacjentów na zabiegi w pandemii spowodowało chwilowe zmniejszenie kolejek. Jednak, jak podaje NIK, pandemia COVID-19 przyczyniła się do czasowego wstrzymania planowanych zabiegów, co finalnie wydłużyło czas oczekiwania na te zabiegi. Ponadto w ostatnich latach, mimo działań NFZ mających na celu zwiększenie dostępności zabiegów, rekomendowanego czasu oczekiwania wciąż nie udaje się osiągnąć: ten czas, jak i liczba oczekujących, "zmniejszyły się w niewielkim stopniu" - podała NIK.

W czasie, który objęła kontrola NIK, a zatem lata 2018-2020, jedna trzecia pacjentów (33 proc.) nie zgłosiła się do szpitala na zabieg endoprotezoplastyki bez uzasadnienia rezygnacji. Zaledwie 1 na 10 pacjentów podał powody, a NFZ ustalił, że wśród przyczyn znalazły się m.in. zmiany miejsca zamieszkania, strach przed zabiegiem lub wybór komercyjnego świadczenia.

NFZ, jak podała NIK, nie był również w stanie ocenić skali poprawy jakości zabiegów endoprotezoplastyki. Gromadzone dane dotyczyły w większym stopniu rozliczeń, a nie jakości świadczeń.

Zobacz też: Rewolucja w przychodniach nadal raczkuje. Lekarze POZ: Narzucono nam nierealne zadania

Krajowa Sieć Onkologiczna. Naczelna Rada Lekarska zgłosiła uwagi do projektu

Rak jajnika. Organizacje pacjenckie do MZ: model opieki wymaga zmian. Jak najszybciej

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze