Ile osób, tak naprawdę, zachorowało w Polsce na nową grypę?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2009 14:05

W Polsce zanotowano jak do tej pory 200 przypadków nowej grypy. Jednak przypadek dzieci warszawskiego lekarza potwierdza, że nowa odmiana wirusa zaatakowała prawdopodobnie dużo więcej osób.

Jak podaje Rzeczpospolita, na grypę A/H1N1 zachorowało dwoje dzieci Dariusza Majkowskiego, lekarza z Warszawy. Jednak ojciec dowiedział się o tym dopiero po wykonaniu na własny koszt badania RNA wirusa, którym zaraziły się dzieci. Wcześniejsze, szybkie testy niczego nie wykazały. Lekarz przyznaje jednak, ze choroba miała lekki przebieg.

– Młodszy syn, dwunastoletni, który jako pierwszy zachorował, miał 39 stopni gorączki, bóle głowy, źle się czuł. Typowe objawy grypy. Zatrzymaliśmy go w domu. W jego klasie chorowało dwanaścioro dzieci. Po konsultacji z lekarzem rodzinnym, który zlecił tzw. szybki test na grypę, okazało się, że dziecko na grypę choruje i to wywołaną wirusem typu A – opowiada Rzeczpospolitej doktor Majkowski.

Dodaje, że tzw. świńską grypę leczy się tak samo jak grypę sezonową. Z reguły leczy się objawy, dopiero gdy nie ustępują, podaje się lek antywirusowy.

– Ponieważ w przypadku młodszego syna wysoka gorączka utrzymywała się przez kilka dni, lekarz, który go badał, zdecydował o włączeniu antywirusowego leku tamiflu – tłumaczy ojciec.

Przyznaje, że prawdopodobnie koledzy z klasy jego synów chorowali na tę samą grypę: – Nikt im testów nie robił, więc nie ma na to dowodów. Zresztą niemal wszystkie są już zdrowe. To prawda, że nowa grypa nie przebiega ciężej niż zwykła. Mój przykład powinien chyba uspokoić wszystkich, którzy się tej grypy boją.

Zdaniem doktora Majkowskiego dane o liczbie zachorowań w Polsce na nowa grypę są niewiarygodne.

– Zdumiewają mnie informacje podawane przez rząd i media. Mówimy o 200 przypadkach świńskiej grypy od kwietnia! Przecież te dane są niewiarygodne. Za naszymi granicami tysiące osób zapadają na grypę wywoływaną wirusem A/H1N1, WHO podaje, że ponad 90 proc. przypadków grypy badanej w tej chwili w Europie to tzw. grypa świńska! Nie jesteśmy na wyspie, u nas z całą pewnością jest podobnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum