IV Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, czyli co z obowiązkową cytologią?

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2010 11:14

Od stycznia br. pracujące kobiety w ramach badań okresowych miały wykonywać cytologię. Na razie brakuje jednak stosownych przepisów.

Ministerstwo Zdrowia optowało za wprowadzeniem cytologii i mammografii jako badań obowiązkowych w ramach profilaktycznych badań pracowniczych. Za badania płaciłby NFZ. Pomysłowi sprzeciwiło się jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które ocenia, że kodeks pracy i profilaktyka zdrowotna to dwię różne sprawy. 

Resort zdrowia zapewniał, że z pomysłu nie zrezygnuje i opracuje odpowiednie przepisy. Sprawa stanęła jednak w miejscu. Okazało się, że trudno znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby na wprowadzenie regulacji z pominięciem resortu pracy.

Przypomnijmy: rozpoczął się właśnie IV Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Organizatorem akcji jest European Cervical Cancer Association.

Polskie statystyki zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy są niepokojące: jest to drugi co do częstości występowania nowotwór narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, ponieważ zgłosiły się do lekarza zbyt późno. Na raka szyjki macicy chorują przy tym kobiety młodsze, niż na pozostałe nowotwory narządów płciowych.

Raka szyjki macicy wywołują niektóre szczepy wirusa HPV. Choroba nie jest uwarunkowana genetycznie, ani nie jest dziedziczna. Jest za to zakaźna i szacuje się, że blisko 80 proc. kobiet przechodzi przynajmniej raz w życiu zakażenie wirusem HPV.

Zatrważające statystyki sprawiły, że uruchomiono Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Zostały nim objęte Polki między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu 3 ostatnich lat nie miały wykonanego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ. Bezpłatne badania cytologiczne świadczą zakłady opieki zdrowotnej w całej Polsce, które podpisały z NFZ umowę na realizację Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum