III edycja Konkursu Zdrowa Gmina: 100 tys. zł dla Czarni na Mazowszu

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2012 15:55

366 gmin uczestniczących w rozgrywkach i 550 tysięcy zbadanych Polaków - trzecia edycja Konkursu Zdrowa Gmina, inicjatywy Polskiej Unii Onkologii i PZU, zakończyła się z sukcesem.

III edycja Konkursu Zdrowa Gmina: 100 tys. zł dla Czarni na Mazowszu

Z roku na rok rośnie liczba uczestników Konkursu Zdrowa Gmina. W pierwszej edycji projektu, realizowanej w jednym województwie, wzięło udział 109 gmin. Kolejna, zorganizowana we współpracy z sześcioma województwami, zaangażowała już 211 jednostek samorządu terytorialnego. Tegoroczna zaś, w której tworzenie włączyło się aż dwanaście województw, zmobilizowała aż 366 gmin.

Dzięki temu III edycja Konkursu Zdrowa Gmina przyniosła  w niektórych miejscowościach wzrost zgłaszalności na badania profilaktyczne o 49 proc.
w stosunku do poprzedniego roku, zwiększając liczbę uczestniczek mammografii i cytologii o 90 tys. w skali Polski.

- Pośród wszystkich uczestników konkursu jest 17 gmin, które od samego początku biorą udział w naszej inicjatywie. Warto doceniać i takie działania, i wolę zdrowej rywalizacji - podkreśla dr Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii.

W tym roku nagrodę główną - 100 tys. zł - otrzymała gmina Czarnia z województwa mazowieckiego. Udało jej się nie tylko osiągnąć wysoki wzrost procentowy w głównym kryterium konkursu, czyli zgłaszalności na cytologię, mammografię i kolonoskopię, ale również wyróżniła się wyjątkowym projektem zagospodarowania zwycięskiej kwoty.

II miejsce oraz 50 tysięcy złotych przypadło gminie Kotuń również z województwa mazowieckiego. Na podium jako trzecia stanęła gmina z tego samego regionu - gmina Świercze, która otrzymała 25 tysięcy złotych.

Poza tym tytuł Zdrowej Gminy otrzymało również siedem wytypowanych do grona finalistów jednostek: Bielany, Sochaczew, Zaręby Kościelne, Kije, Kosów Lacki, Domanice oraz Celestynów.

Dodatkowe nagrody w lonkursie przygotowały również niezależne organizacje: Stowarzyszenie Kwiat Kobiecości, nagradzając Zaręby Kościelne za wysoki wskaźnik zgłaszalności na badania cytologiczne oraz Federacja Stowarzyszeń Amazonki, która uhonorowała Sochaczew za najwyższy wzrost wskaźnika kobiet wykonujących mammografię.

Odpowiednio wcześnie wykryte zmiany nowotworowe są wyleczalne niemal w 100%. To główna idea, którą stara się przekazać Polska Unia Onkologii i PZU za pomocą Konkursu Zdrowa Gmina. Rezultaty uzyskane przez gminy są najlepszym dowodem skuteczności projektu. Organizatorzy żywią nadzieję, że zapoczątkowana już trzy lata temu inicjatywa prozdrowotna może pomóc w kreowaniu prozdrowotnej postawy Polaków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum