IFiPS: podpisano umowę o współpracy naukowej z Tanzańskim Towarzystwem Otolaryngologicznym

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 08:58

W Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu gościli przedstawiciele Tanzańskiego Towarzystwa Otorynolaryngologicznego oraz największego publicznego szpitala w Tanzanii Muhimbili National Hospital w Dar es Salaam.

IFiPS: podpisano umowę o współpracy naukowej z Tanzańskim Towarzystwem Otolaryngologicznym
Wizyta prof. Edwina Liyombo, dyrektora szpitala Muhimbili National Hospital miała na celu nawiązanie współpracy naukowej, Fot. IFiPS

Jednym z zadań, jakie postawił sobie Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, jest popularyzacja idei wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Istotnym elementem tego zadania jest misja propagowania i organizacji pilotażowych programów badań zmysłów w krajach, w których dostęp do świadczeń medycznych jest niepełny.

Wizyta prof. Edwina Liyombo, dyrektora szpitala Muhimbili National Hospital miała na celu nawiązanie współpracy naukowej, szczególnie w zakresie w zakresie wczesnej diagnostyki i profilaktyki w zakresie zaburzeń narządów zmysłów.

W trakcie wizyty prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu i prof. Edwin Liyombo podpisali dwa porozumienia o współpracy naukowej.

Podpisanie porozumień rozpoczyna współpracę przede wszystkim naukową i kliniczną, a której pierwszym elementem będą przesiewowe badania słuchu u dzieci wykonane przez polskich specjalistów w najbliższym czasie podczas jednej z konferencji otorynolaryngologicznych w Tanzanii.

Prof. Liyombo wraz z delegacją zwiedził Światowe Centrum Słuch i zapoznał się z działalnością naukową, badawczą i kliniczną poszczególnych klinik i zespołów Instytutu, oraz miał okazję uczestniczyć jako obserwator w jubileuszowej 20. edycji chirurgicznych warsztatów szkoleniowych WAW – Window Approach Workshop.

Warsztaty zgromadziły uczestników z Austrii, Azerbejdżanu, Etiopii, Kamerunu, Senegalu, Tanzanii i Turcji. Najważniejszym zagadnieniem uczonym i ćwiczonym podczas tych warsztatów jest wszczepienie elektrody implantu ślimakowego w sposób minimalnie inwazyjny, przez okienko okrągłe ślimaka, co umożliwia zachowanie resztek słuchowych i nienaruszonych struktur anatomicznych. Metoda ta została opracowana i rozwinięta przez Prof. Henryka Skarżyńskiego w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum