ICZMP w Łodzi uruchamia własne laboratorium do wykrywania przypadków COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 12:45

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki rusza laboratorium do analizy testów na koronawirusa. Pozwoli to na szybsze wykrywanie COVID-19 u pacjentów i personelu - poinformował dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

ICZMP w Łodzi uruchamia własne laboratorium do wykrywania przypadków COVID-19
Powstające właśnie w ICZMP laboratorium ma usprawnić funkcjonowanie szpitala w dobie pandemii. Fot. PTWP

Powstające właśnie w ICZMP laboratorium ma usprawnić funkcjonowanie szpitala w dobie pandemii.

- Chodzi o bardzo szybkie testowanie przyjmowanych pacjentów i badania personelu - podkreśla szef szpitala. - Będziemy też, w miarę możliwości, wspomagać w testowaniu inne miejsca w Łodzi - dodał.

ICZMP w Łodzi do jedna z największych w kraju placówek medycznych o profilu ginekologiczno-położniczym i pediatrycznym.

- Staramy się pracować normalnie pomimo występujących czasem zakażeń. Wtedy wdrażamy odpowiednią procedurę. Zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo pacjenta i nasze, bo chory lekarz, pielęgniarka, czy salowa nie pomoże nikomu - zwrócił uwagę Banach.

- Przy przyjęciu do nas sprawdzamy, czy pacjenci nie są zainfekowani SARS-CoV-2. Coraz częściej dostaję raporty o takich wykrytych przypadkach. Nasze laboratorium ma pomóc w szybszej analizie testów - mówił profesor.

- Badamy pracowników, którzy ponad 7 dni przebywali poza naszą placówką. Ze względów bezpieczeństwa muszą być testowani po powrocie do pracy  - wyjaśnił.

Profesor Banach dodał, że bardzo ważny, z punktu widzenia bieżącej pracy szpitala, jest dokładny wywiad epidemiologiczny.

- Okazuje się, że nawet tzw. osoba dodatnia nie musi zakażać innych, jeśli są odpowiednio zabezpieczeni i stosuje się zalecenia sanitarne  - tłumaczył.

Szef łódzkiego Instytutu Matki Polki w Łodzi powiedział PAP, że należy pamiętać, że każdy może się zarazić koronawirusem a w związku z tym każdy musi przestrzegać rygorów sanitarnych.

- Na razie, pomimo pandemii i wynikających z tego ograniczeń, udaje się nam utrzymać stan gotowości do leczenia pacjentów - podkreślił szef ICZMP profesor Banach. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum