I Ogólnopolski Dzień Szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2009 08:15

Szczepienia to najbardziej skuteczna i opłacalna dla państwa metoda zapobiegania chorobom zakaźnym - podkreśla wielu specjalistów.

Tymczasem nowa wersja obowiązkowego kalendarza szczepień nie zawiera ani jednej ze zmian, o które lekarze walczą już od kilku lat - mówili specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej w przeddzień obchodów I Ogólnopolskiego Dnia Szczepień (przypada 28 listopada).

Jak przypomniał dr Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków, już dwa lata temu przedstawiciele ministerstwa składali obietnice rozszerzenia kalendarza szczepień.

Wśród priorytetowych zmian specjalista wymienił wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci do 2. roku życia, wprowadzenie szczepień przeciw meningokokom dla wybranych grup, przeciw rotawirusom, poszerzenie grup szczepionych przeciw ospie wietrznej oraz wprowadzenie preparatów skojarzonych, pozwalających podczas jednego wkłucia zaszczepić dziecko na kilka schorzeń.

- Niestety, nowy kalendarz szczepień, który ukazał się na początku listopada, w ogóle nie został zmieniony w stosunku do ubiegłego roku - podkreślił specjalista.

Według dr. Grzesiowskiego, dzisiaj zasady te określa ustawa o chorobach zakaźnych, zgodnie z którą minister zdrowia kupuje szczepionki do programu obowiązkowego. Budżet na ten program jest ściśle ustalony i bardzo trudno pozyskać tu jakieś dodatkowe środki - wyjaśnił specjalista.

Jego zdaniem, koszty ponoszone przez państwo na zakup szczepionek obowiązkowych są 10-krotnie niższe niż koszty, jakie musi ponieść rodzic, jeśli chce zakupić dziecku szczepienia zalecane:

- Wynika to z tego, że szczepionka kupowana do programu w przetargu centralnym ma zupełnie inne ceny. Z kolei cena szczepionek sprzedawanych w aptece jest zwielokrotniona przez pośredników. Innymi słowy, gdyby szczepionki zalecane były w programie obowiązkowym, to ich koszty byłyby niższe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum