Human Rights Watch: chińskie dzieci zatrute ołowiem bez opieki medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2011 12:51

Władze kilku prowincji chińskich odmawiają dzieciom zatrutym ołowiem dostępu do opieki medycznej i fałszują wyniki ich badań - informuje amerykańska organizacja obrony praw człowieka.

Human Rights Watch: chińskie dzieci zatrute ołowiem bez opieki medycznej
Human Rights Watch oskarża władze czterech prowincji Henan, Yunnan, Shaanxi i Hunan o próbę ukrycia skali zatrucia ołowiem wśród dzieci m.in. poprzez ograniczenie odstępu do badań lekarskich.

"Władze lokalne lekceważą długo- i krótkoterminowe konsekwencje dla zdrowia wśród pokolenia dzieci trwale narażonych na potencjalnie śmiertelne dawki ołowiu" - napisała HRW w raporcie przedstawionym w Hongkongu.

Jak podkreśla organizacja, dzieciom mającym wysokie stężenie ołowiu we krwi odmawia się leczenia i wracają do siebie, do skażonych domów znajdujących się w zanieczyszczonych wioskach. HRW ostrzega, że wyniki badań są niekiedy ukrywane przed chorymi lub ich rodzinami, a jako jedyne zalecenie podaje się spożywanie pokarmów rzekomo redukujących zawartość ołowiu, np. jabłek, mleka, jajek czy czosnku.

"Rodzice, dziennikarze i działacze społeczni, którzy odważą się mówić o ołowiu, są zatrzymywani, nękani i w końcu uciszani" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor HRW ds. zdrowia i praw człowieka Joe Amon.

Szybka industrializacja spowodowała w niektórych regionach Chin poważne zanieczyszczenie powietrza i wody. Według mediów państwowych, na początku miesiąca wykryto w prowincji Zhejiang wysokie stężenie ołowiu we krwi u ponad 600 osób, w tym 103 dzieci.

Zatrucie ołowiem może wystąpić na skutek stałego kontaktu z niewielkimi dawkami tego metalu. Skutkiem są uszkodzenia systemu nerwowego i organów rozrodczych, a także nerek. Inne konsekwencje to nadciśnienie i anemia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum