Hrubieszów: specjalista medycyny paliatywnej pilnie poszukiwany

Autor: Dziennik Wschodni, KR/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 16:07

Poradnia Opieki Paliatywnej w Hrubieszowie zamknięta na cztery spusty: nie ma specjalisty z zakresu medycyny paliatywnej, nie ma kontraktu z NFZ.

Jak podaje Dziennik Wschodni, pacjenci z Hrubieszowa i okolic będą obecnie musieli jeździć po poradę lekarską do Chełma lub Zamościa, oddalonych o ok. 50 km.

Poradnia Opieki Paliatywnej działała w ramach SPZOZ w Hrubieszowie od 1995 r. Pacjentów przyjmowała tu Maria Dyndor, specjalista chorób wewnętrznych.

Aneks do umowy z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ zawarty 9 listopada 2009 r. przedłużał możliwość udzielenia świadczeń z zakresu medycyny paliatywnej na 2010 r.  Jednak w związku ze zmianą warunków udzielania tych świadczeń przez Fundusz, umowa wygasła w ostatnim dniu 2009 r.

Poradnię trzeba było zamknąć, ponieważ zarządzenie nr 96/2008/DSOZ prezesa Funduszu nakłada wymóg udzielania świadczeń w ramach Poradni Opieki Paliatywnej przez lekarza ze specjalizacją w tym zakresie lub będącego w trakcie takiej specjalizacji.

Teresa Futyma, rzecznik SPZOZ w Hrubieszowie, wyjaśnia, że wymaganych przez NFZ kwalifikacji nie posiada żaden z zatrudnionych w lecznicy lekarzy.

– Gdyby znalazł się specjalista, przychodnię można by otworzyć na nowo. Ale z tym będzie trudno. Od dłuższego czasu szukamy przez ogłoszenia w prasie, internecie i kontakty prywatne nie tylko specjalisty medycyny paliatywnej, ale także kardiologa, chirurga, pulmonologa, urologa. Na razie bezskutecznie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Teresa Futyma.

Z poradni w Hrubieszowie korzystali mieszkańcy z całego powiatu.

– To bardzo trudna sytuacja, tym bardziej, że dotyczy ona również pacjentów w terminalnej fazie choroby nowotworowej – dodaje rzecznik placówki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum