Holandia: każdy dorosły obywatel otrzyma list z pytaniem o dawstwo organów

Autor: radiozet.pl/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2018 10:53

Zgodnie z uchwalonym przez holenderski parlament nowym prawem wszyscy obywatele, którzy nie są zarejestrowani jako potencjalni dawcy organów, otrzymają list z pytaniem, czy wyrażają zgodę na to, by ich narządy mogły być pośmiertnie użyte do transplantacji.

Holandia: każdy dorosły obywatel otrzyma list z pytaniem o dawstwo organów. Fot. Archiwum

Jeśli nie odpowiedzą na dwa takie listy, zostaną automatycznie uznani za dawców. Holenderscy obywatele będą mogli też odmówić zgody na bycie dawcą (wystarczy, że zaznaczą na formularzu - „nie”). Mogą też uznać, że chcą, by po ich śmierci zadecydowała za nich w tej kwestii najbliższa rodzina lub inne osoby.

Każdy będzie mógł w dowolnym momencie zmienić status dawstwa. Tylko brak reakcji na listowne powiadomienie będzie uznany za domyślną zgodę - podaje radiozet.pl.

Nowa ustawa ma na celu nie tylko zwiększenie potencjalnej liczby dawców organów do przeszczepu, ale również zmniejszenie nacisku na członków rodziny, którzy często pogrążeni w żałobie po stracie ukochanej osoby nie są w stanie podjąć decyzji, dzięki której można uratować ludzkie życie.

Więcej: www.radiozet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum