Hiszpanie chcą unijnej dyrektywy w sprawie transplantacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 17:11

Hiszpania, podczas swego przewodnictwa w Unii Europejskiej, zmierza do opracowania ramowej dyrektywy w sprawie transplantacji.

Szef hiszpańskiej transplantologii, dr Gregorio Garrido, podczas dorocznych spotkań koordynatorów przeszczepów, przyznał, że celem jest wprowadzenie w życie „planu 40”, czyli osiągnąć 40 dawców na 1 mln mieszkańców.

Hiszpania od 18 lat ma najwyższy wskaźnik oddawania organów do przeszczepów na świecie – średnio 34 dawców na 1 mln mieszkańców. W Hiszpanii każdy szpital ma swojego koordynatora ds. transplantacji, a w dużych placówkach pracują całe zespoły. Funkcjonują wpływowe stowarzyszenia pacjentów i ich rodzin, zarówno tych po przeszczepach, jak i oczekujących.

Według Garrido, system działa efektywnie, gdyż państwo uczyniło z transplantacji jeden ze swoich priorytetów. Koszty pokrywa ubezpieczenie społeczne, szkoleni są ludzie, prowadzona jest szeroka edukacja. Garrido podkreślił znaczenie zaufania społecznego do hiszpańskiego systemu opieki zdrowotnej.

Powiedział, że imigranci z Europy Wschodniej, w tym z Polski, przekazują organy do przeszczepów - proporcjonalnie - w tak samo wysokim stopniu jak Hiszpanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum