Hiszpania: turyści rozprzestrzenią groźną bakterię po Europie?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2018 09:48

13 turystów ze Szwecji i Norwegii zaraziło się na Wyspach Kanaryjskich groźną bakterią klebsiella pneumoniae. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega, że niebezpieczna bakteria może się łatwo rozprzestrzenić po całej Europie.

Fot. Shutterstock

Bakteria klebsiella pneumoniae, czyli pałeczka zapalenia płuc, atakuje nie tylko płuca, ale powoduje też cały szereg innych schorzeń: stan zapalny układu moczowego, układu pokarmowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę (zakażenie krwi), która bywa śmiertelna w skutkach.

Bakterią ta, która jest znana medycynie dopiero od 1996 roku, można się zarazić w szpitalu. Tak właśnie było w przypadku Skandynawów - wszyscy "złapali" ją w placówkach leczniczych na Gran Canarii.

Przyczyną oficjalnego alertu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wystosowanego do wszystkich Europejczyków jest to, że Wyspy Kanaryjskie tylko w 2016 roku odwiedziło w sumie ponad 15 mln turystów głównie z Europy. Klebsiella pneumoniae jest odporna na działanie większości znanych antybiotyków, przez co wyleczenie wywołanych nią chorób jest bardzo trudne.

Agencja apeluje do wszystkich placówek leczniczych w Europie o to, by przy przyjmowaniu pacjentów zbierały dokładne informacje na temat podróży, które odbyli w ostatnim czasie i miejsc ich ewentualnej hospitalizacji. Zaleca też, aby pacjenci bezpośrednio przetransferowani z zagranicznego szpitala albo byli hospitalizowani w zagranicznej placówce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zostali poddani badaniom przesiewowym na obecność bakterii. Urzędnicy zalecają, by wykonywać testy nawet, jeśli w danej placówce nie stwierdzono obecności klebsiella pneumoniae.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum