Hiszpania: tam epidemia słabnie, od czwartku 294 zgonów i 10,8 tys. infekcji koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2020 21:27

294 osoby zmarły w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby wskutek zakażenia koronawirusem - przekazał w piątek (27 listopada) resort zdrowia. Liczbę wykrytych od czwartku nowych infekcji - 10,8 tys. - wskazano jako dowód na słabnięcie epidemii w tym kraju.

Hiszpania: tam epidemia słabnie, od czwartku 294 zgonów i 10,8 tys. infekcji koronawirusem
Fot. Flickr CC BY-ND 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Łączna liczba zgonów wzrosła w kraju do ponad 44,6 tys. Dobę wcześniej potwierdzono 337 przypadków śmiertelnych w związku z Covid-19.

Szef resortu zdrowia Salvador Illa poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin wyhamowała również liczba dobowych zakażeń. O ile w czwartek było ich ponad 12 tys., o tyle w piątek potwierdzono 10,8 tys. W sumie w Hiszpanii służby medyczne zanotowały dotąd 1,62 mln infekcji SARS-CoV-2.

Uzupełniając swoją wtorkową deklarację o rozpoczęciu masowych szczepień w styczniu, Illa wskazał, że do początku marca zaszczepi się około 2,5 mln mieszkańców 47-milionowej Hiszpanii.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że w trzyetapowym programie szczepień priorytetem będą pracownicy służby zdrowia, osoby w wieku emerytalnym, a także mieszkańcy domów spokojnej starości.

Tymczasem w piątek radio Cadena Ser ujawniło, że w ostatnim tygodniu znacząco nasiliła się liczba przypadków zakażeń w domach seniorów w całej Hiszpanii oraz rejestrowanych tam zgonów.

- Z informacji, które zebraliśmy od naszych ośrodków regionalnych, wynika, że podczas minionego tygodnia w hiszpańskich domach spokojnej starości zmarło co najmniej 612 osób - ujawniło Cadena Ser.

Marcin Zatyka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum