
W Hiszpanii maleje liczba dobowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych władz regionalnych. Pomiędzy sobotą a niedzielą w całym kraju zanotowano 7 tys. infekcji. Spada również liczba zgonów na Covid-19, których podczas ostatnich 24 godzin potwierdzono 137.
Według szacunków służb medycznych hiszpańskich wspólnot autonomicznych, w niedzielę regionami najbardziej doświadczonymi przez infekcje wirusem SARS-CoV-2 były Katalonia i Andaluzja, gdzie potwierdzono ponad 1 tys. zakażeń.
Niedzielne (6 grudnia) statystyki służb regionalnych dowodzą, że w Hiszpanii spada zarówno liczba infekcji, jak i zgonów. W sobotę informowały one o dobowej liczbie zakażeń na poziomie ponad 8 tys. oraz o 159 zmarłych.
W niedzielę podczas madryckich uroczystości święta hiszpańskiej konstytucji, szefowa Kongresu Izby Deputowanych, niższej izby parlamentu, Meritxell Batet podziękowała za zaangażowanie w walkę z epidemią Covid-19 pracownikom krajowej służby zdrowia. Batet przypomniała też o wysokiej liczbie osób, które ucierpiały podczas epidemii, a także o tych, którzy stracili swoich bliskich wskutek zakażeń koronawirusem.
W weekend ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało informacji dotyczących rozwoju epidemii. Z opublikowanych przez resort w piątek wieczorem danych wynikało, że dotychczas zmarło w całej Hiszpanii ponad 46,2 tys. osób, a zakaziło się 1,68 mln.
Tymczasem w niedzielnym popołudniowym komunikacie medyczna organizacja Aesctg poinformowała, że jeszcze w grudniu należy się spodziewać pierwszych szczepień przeciwko Covid-19 wśród hiszpańskich lekarzy pracujących na terenie Gibraltaru.
W piątek premier Hiszpanii Pedro Sanchez przyznał, że nie potrafi określić dokładnej daty szczepień, gdyż służby medyczne czekają na decyzję Europejskiej Agencji Leków. Zastrzegł, że hiszpański resort zdrowia spróbuje zaszczepić do czerwca 15-20 mln obywateli.
Marcin Zatyka


- 19:03 Włochy: szczepienia 80-latków opóźnione o cztery tygodnie, przczyną reducja dostaw
- 18:52 Rzecznik MZ: czekamy na weryfikację przez lekarza zgonu pacjenta ujętego w raporcie poszczepiennym
- 17:09 Wielka Brytania: 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa
- 16:55 Kraków: NFZ wyjaśnia okoliczności szczepień poza kolejnością w Nowej Hucie
- 15:51 Dworczyk: nie ma wolnych terminów, bo brakuje szczepionek. Apelujemy do seniorów, aby nie szli do przychodni umawiać terminów
- 15:25 Ginekolog: rekomendacje dotyczące szczepień kobiet ciężarnych powinny wydać towarzystwa naukowe
- 13:59 Warmińsko-Mazurskie: otwarto ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży
- 13:02 W Polsce wykonano dotychczas ponad 701 tys. szczepień przeciwko COVID-19
- 12:48 Bratysława: polscy medycy rozpoczęli kolejny dzień testowania mieszkańców stolicy Słowacji
- 11:01 Raport: w ciągu doby w Polsce wykonano ponad 30,9 tys. testów na koronawirusa.
- 10:41 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 475 445, zmarło 35 363 pacjentów
- 10:32 MZ: 4 683 nowe zakażenia koronawirusem ostatniej doby, zmarło kolejne 110 osób
- 1 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 475 445, zmarło 35 363 pacjentów
- 2 Żłobki przyjmą tylko zaszczepionych, przedszkola dadzą punkty. Sejm poprze projekt?
- 3 NFZ nie dopłaci do transportu pacjenta do punktu szczepień
- 4 Rejestracja na szczepienie dla osób 70+. Komunikat dla punktów szczepień i wszystkich placówek POZ
- 5 Prof. Banach: cięcie kosztów bez inwestowania w rozwój szpitala to bardzo zły pomysł
- 6 Minister Dworczyk: w całej Polsce zostało już tylko 150 tys. wolnych terminów szczepień. Jak się zapisać?
- 7 Kraska o centralizacji szpitali: niektóre zdecydowanie nie radziły sobie z tym stanem epidemicznym
- 8 Rejestracja 70-latków na szczepienia przeciw Covid-19 trwa, ale co z terminami?
- 9 Wiceminister zdrowia: być może od 1 lutego zostaną poluzowane niektóre obostrzenia
- 10 Wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego m.in. kolejności szczepień w I etapie
- 11 Dworczyk: nie ma wolnych terminów, bo brakuje szczepionek. Apelujemy do seniorów, aby nie szli do przychodni umawiać terminów
- 12 Opłata cukrowa, czyli po co nam te pieniądze i jak je najlepiej wydać
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych