Hiszpania: madryckie szpitale są zapełnione chorymi z COVID-19, coraz więcej restrykcji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 września 2020 08:14

W Hiszpanii w ostatnich dniach liczba wykrywanych nowych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 10 tys. na dobę. Epidemia nasila się w większości regionów kraju, ale najgorsza sytuacja jest w stolicy.

Hiszpania: madryckie szpitale są zapełnione chorymi z COVID-19, coraz więcej restrykcji
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Madryckie szpitale - a zwłaszcza oddziały intensywnej terapii - są zapełnione chorymi z COVID-19, brakuje lekarzy i personelu sanitarnego. Jeśli w całej Hiszpanii chorzy zajmują ok. 10 procent łóżek, to w Madrycie średnia wynosi 26 proc., a w niektórych stołecznych OIOM-ach zakażeni wykorzystują wszystkie łóżka, więc brakuje ich dla innych chorych. W Madrycie w szpitalach leży 3111 pacjentów, z czego 417 na intensywnej terapii.

Władze miasta starają się powstrzymać rozwój epidemii, wprowadzając nowe obostrzenia sanitarne w szczególnie narażonych rejonach. Nie przynosi to jednak spodziewanego efektu. Jak informuje Gazeta Wyborcza, również w 16 dzielnicach nieobjętych ograniczeniami przebywania w miejscach publicznych nowych zachorowań przybywa lawinowo. Ich liczba sięga 1 tys. na 100 tys. mieszkańców. W najbliższych dniach ograniczenia obejmą kolejne dzielnice, a być może nawet całe 4-milionowe miasto.

Hiszpański minister zdrowia zaapelował do wszystkich mieszkańców stolicy o pozostawanie przez 24 godziny w gronie najbliższej rodziny i niewychodzenie z domów bez bardzo ważnej potrzeby.

Więcej: wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum