Hiszpania chce do czerwca zaszczepić 15-20 mln obywateli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 20:17

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w piątek (4 grudnia), że podległe ministerstwu zdrowia służby zaszczepią przeciwko koronawirusowi do czerwca 2021 r. od 15 do 20 mln obywateli. Zapewnił, że proces ten “zostanie przeprowadzony w sposób sprawiedliwy”.

Hiszpania chce do czerwca zaszczepić 15-20 mln obywateli
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Podczas piątkowej wizyty w Comillas, w Kantabrii, na północy Hiszpanii, szef centrolewicowego rządu powiedział, że miejsce zamieszkania, nawet odległe od dużych ośrodków miejskich, nie będzie stanowić bariery w dostępie do szczepień.

- Przeprowadzimy je na terenie 13 tys. ośrodków zdrowia w całym kraju - powiedział Sanchez, zapewniając, że szczepienia obywatele otrzymają "tam, gdzie mieszkają".

Sanchez wskazał, że istnieje możliwość rozpoczęcia ogólnokrajowych szczepień przeciw koronawirusowi już w grudniu 2020 r., ale zastrzegł, że jego gabinet ma w tej kwestii ograniczone pole działania, m.in. czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków.

- Jeśli szczepienia będą możliwe w grudniu, to ruszą w grudniu. Jeśli nie, to rozpoczną się w styczniu; w każdym razie tak szybko, jak to będzie możliwe - dodał premier Hiszpanii.

W ocenie Sancheza do grudnia 2021 r. należy spodziewać się, że na rynek trafi szczepionka przeciw koronawirusowi hiszpańskiej produkcji.

Marcin Zatyka 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum