Historyczna operacja z użyciem technologii interaktywnych hologramów 3D. Pacjent z wypadku

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe22 listopada 2021 17:30

Operacje miednic to jedne z najtrudniejszych zabiegów w chirurgii urazowo-ortopedycznej. Lekarze operując pacjenta po wypadku zdecydowali się na przeprowadzenie tego zabiegu z wykorzystaniem techniki hologramowej.

Historyczna operacja z użyciem technologii interaktywnych hologramów 3D. Pacjent z wypadku
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock
  • W Wysokospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzono unikatową operację
  • Lecznica wprowadziła system wizualizacji danych medycznych w postaci interaktywnych hologramów 3D
  •  Pacjentem był niespełna 50-letni mężczyzna z wieloodłamowym przezpanewkowym złamaniem miednicy

Jedne z najtrudniejszych operacji ortopedycznych

 - Do naszego szpitala pacjent trafił po wypadku ze znacznej wysokości i obrażenia były tak duże, że bez naszej interwencji jego szanse na powrót do normalnego życia byłyby znikome więc operacja była konieczna – mówi dr Krzysztof Chrobrowski, ordynator Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. 

Operacje miednic to jedne z najtrudniejszych zabiegów w chirurgii urazowo-ortopedycznej, dlatego lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie tego zabiegu z wykorzystaniem techniki hologramowej. 

- Najpierw poddaliśmy pacjenta szczegółowej diagnostyce obrazowej, w tym także tomografii komputerowej – wyjaśnia dr  Krzysztof Chrobrowski. - Obraz m.in. miednicy pacjenta został przekonwertowany na obraz 3D. W ten sposób uzyskaliśmy bardzo dokładne odwzorowanie interesującego nas obszaru ciała pacjenta. Do miednicy w modelu 3D mieliśmy dostęp przez cały czas trwania operacji. Co więcej dzięki zastosowaniu gogli VR (podobnych do tych znanych m.in. z gier komputerowych) – bez fizycznego dotykania operowanego narządu czy kości – mieliśmy możliwość dowolnego obrócenia obrazu operowanego obszaru. Wszystko przy pomocy gestów i komend głosowych, bez utraty sterylności i konieczności współpracy z dodatkowym technikiem.

Zabieg z wykorzystaniem technologii holograficznej pozwala zespołowi medycznemu na pełną kontrolę nad swoimi działaniami, daje obraz niemożliwy do uzyskania podczas klasycznych technik operacyjnych i pozwala na większą precyzję. Zalet tej metody jest dużo więcej: operacja trwa krócej, zmniejsza się ryzyko infekcji i skraca czas rekonwalescencji. 

Technologię 3D można wykorzystywać do skomplikowanych zabiegów, głównie w obszarze miednicy, stawu kolanowego i zabiegach rekonstrukcji stopy oraz wstawiania endoprotezy stawu skokowego.

Przy jej użyciu  można też wykonywać zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej, urologii onkologicznej, kardiologii, kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej czy otolaryngologii. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum