PAP/Rynek Zdrowia | 21-04-2011 08:24

Hipnoza i masaże zastąpią znieczulenie przy porodzie?

W Polsce refundowane znieczulenie przysługuje tylko w ściśle określonych przez resort zdrowia wskazaniach medycznych. W efekcie otrzymuje je zaledwie 2 proc. rodzących. Dlatego kobiety coraz częściej interesują się naturalnymi metodami uśmierzania bólu.

Na forach internetowych przyszłe matki pytają np. o poród w autohipnozie. W Irlandii rodzi już w ten sposób 2 proc. kobiet, a w Wielkiej Brytanii rusza państwowy program pilotażowy dla 800 pacjentek, które chcą wypróbować tę metodę - informuje Metro.

Agata Bolkowiak, która prowadzi w Polsce warsztaty w tym zakresie, wyjaśnia, że hipnoza to po prostu głęboka relaksacja. W czasie ciąży kobiety powinny słuchać kojącej muzyki, zmniejszającej lęk przed porodem. Pomocne w kojeniu bólów mają być także masaże, olejki zapachowe i akupresura.

Jednak za granicą rodzące wybierają nie tylko spośród naturalnych metod. Równie dobrze mogą poprosić o znieczulenie.

Leokadia Jędrzejewska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego, zapowiada zmiany. Na zlecenie resortu zdrowia zespół ekspertów przygotował nowe wytyczne w sprawie znieczulenia przy porodzie. Uwzględniony został fakt, że każda kobieta ma inną tolerancję na ból i w pewnych wypadkach znieczulenie może być niezbędne. Na razie jednak ministerstwo nie zdradza, kiedy nowe wytyczne trafią do szpitali.