Hematoonkologia: polscy pacjenci oczekują poprawy leczenia

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 09 października 2015 15:23

Opublikowany przez Instytut Ochrony Zdrowia Raport "Hematoonkologia w Polsce" zwraca uwagę na potrzebę poprawy leczenia rzadkich nowotworów krwi - przypomina Gazeta Wyborcza.

Hematoonkologia: polscy pacjenci oczekują poprawy leczenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi m.in. o wprowadzenie odpowiednich poziomów referencyjności dla ośrodków onkologicznych i uporanie się z tym, że mniej niż u nas pieniędzy na opiekę zdrowotną nad pacjentami hematoonkologicznymi przeznacza się w UE jedynie na Litwie, Łotwie, w Bułgarii i Rumunii. Z punktu widzenia pacjentów najbardziej dotkliwe są jednak opóźnienia (lub w ogóle brak) we wprowadzaniu nowoczesnych terapii.

- W sytuacji braku szansy skorzystania z terapii niestandardowej wielu pacjentów chorujących na rzadkie nowotwory krwi i szpiku pozostaje bez możliwości skutecznego leczenia. Przykładem jest mielofibroza czy chłoniak Hodgkina. Są to nowotwory, w przypadku których moglibyśmy zastosować skuteczną terapię, ale ze względu na brak finansowania nie możemy - tłumaczył podczas specjalnej konferencji prof. Andrzej Hellmann, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum