Hematolodzy: chorzy na szpiczaka bez dostępu do drogich leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2010 11:20

Zdaniem hematologów, na rynku są leki stanowiące przełom w leczeniu szpiczaka. Polscy pacjenci nie mają do nich jednak łatwego dostępu.

Prof. Anna Dmoszyńska, przewodnicząca Polskiej Grypy Szpiczakowej

Wśród leków, które spowodowały przełom w leczeniu szpiczaka, hematolodzy wymieniają leki immunomodulujące: talidomid, bortezomib i lenalidomid. Problemem jest jednak dostęp polskich pacjentów do tych drogich terapii.

W Polsce od 2009 roku istnieje program terapeutyczny, zgodnie z którym bortezomib można stosować tylko u chorych, u których nie poskutkowała terapia pierwszoliniowa. Lenalidomid jest dostępny dla pacjentów w ramach chemioterapii niestandardowej.

– Nie ma dwóch takich samych pacjentów ze szpiczakiem i dlatego każdemu powinno się dobrać terapię indywidualnie. Aby było to możliwe, każdy z tych trzech leków powinien być w Polsce dostępny i to powinien być standart – twierdzi prof. Aleksander Skotnicki, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dlatego zdaniem hematologów, nierówności w dostępie do opieki medycznej można by zniwelować, gdyby Ministerstwo Zdrowia stworzyło program terapeutyczny dla chorych na szpiczaka i pozwoliło lekarzom decydować, jaką metodę terapii zastosować u danego chorego.

Szpiczak jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem układu immunologicznego. W Polsce co roku stwierdza się ok. 1500 nowych przypadków szpiczaka, a ogólną liczbę chorych w naszym kraju szacuje się na 10 tys. Większość chorych to osoby po 50. roku życia.

Szpiczak wywodzi się z komórek plazmatycznych, tj. limfocytów B produkujących przeciwciała. Schorzenie rozwija się bezobjawowo nawet 20-30 lat.

Według prof. Anny Dmoszyńskiej, przewodniczącej Polskiej Grypy Szpiczakowej, wykrycie szpiczaka we wczesnym stadium znacznie wpływa na długość przeżycia pacjentów: – Ci, u których diagnoza zostanie postawiona w pierwszym stadium choroby, przeżywają ponad dwa razy dłużej, tj. średnio pięć lat, niż osoby, u których nowotworów wykryto w stadium trzecim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum