Helicobacter pylori jedną z przyczyn SIDS?

Autor: Głos Pomorza, SA/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2010 09:41

Przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej może być m.in. obecność helicobacter pylori w organizmach dzieci.

Jonathan Kerr – lekarz z brytyjskiej kliniki Manchester Royal Infirmary twierdzi, że przyczyną nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome) może być helicobacter pylori – bakteria, która występuje w żołądku i jest główną przyczyną wrzodów. Jej ślady odnaleziono w ciałach nagle zmarłych dzieci – przypomina Głos Pomorza.

Naukowcy wysnuli już wiele teorii na ten przyczyn SIDS. Zaliczyli do nich, m.in.: uszkodzenie pnia mózgu; anomalie w kontroli ciśnienia krwi, które podczas snu obniża się u wszystkich niemowląt; bezdech, czyli zaburzenie oddychania wynikające z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, trwający dłużej niż 20 sekund; zaciśnięcie się tętnicy szyjnej podczas unoszenia główki z pozycji na brzuchu we śnie; niedobór serotoniny, czyli jednego z tzw. neuroprzekaźników niezbędnych do prawidłowego przepływu impulsów nerwowych w mózgu.

Żadna z tych przyczyn nie znalazła dotychczas stuprocentowego potwierdzenia – przypomina dziennik.

Wiadomo jednak, że na wielkość ryzyka wystąpienia śmierci łóżeczkowej mogą mieć wpływ różne czynniki dodatkowe. Najbardziej narażone są niemowlęta w wieku od 2 do 6 miesięcy. Na ten okres przypada 80 proc. przypadków SIDS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum