Health Barometre: Polacy boją się kolejek, szpitalnych zakażeń i emigracji lekarzy

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 października 2009 20:15

Tylko jeden na ośmiu polskich pacjentów jest zadowolony z opieki medycznej - wynika z badań Health Barometre, przeprowadzonych w sześciu największych państwach Unii Europejskiej.

Wyniki badań przytacza Dziennik Gazeta Prawna. Większość Polaków boi się, że będzie musiała miesiącami czekać na leczenie, że zabraknie lekarzy specjalistów, a w szpitalu zostaną zarażeni infekcją. Obawy te nie bezpodstawne. Kilka miesięcy czekania na wizytę u neurologa czy endokrynologa, to wciąż w kraju smutna norma. Kilka tygodni temu wypomnieli nam te statystyki brukselscy eksperci, którzy przygotowali konsumencki ranking zdrowia. Nasz kraj znalazł się w nim na odległym 26. miejscu wśród 32 przebadanych państw Europy.

Jak wynika z badania Health Barometre, Polacy, oprócz długiego czekania w kolejkach do lekarzy, bardzo boją się również błędów lekarskich i szpitalnych zakażeń. I znowu niebezpodstawnie. Eksperci szacują, że rocznie w Polsce odnotowuje się od 2,5 do 3 tys. skarg na błędy w sztuce lekarskiej, a oficjalnie szpitalne infekcje dotykają ok. 5 proc. pacjentów, jednak Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia uważa, że w rzeczywistości różnego rodzaju zakażeniom ulega 10-12 proc., a w niektórych szpitalach nawet blisko 20 proc. wszystkich leczonych.

Polscy pacjenci zdają sobie sprawę, z czego wynikają niedomagania służby zdrowia. Blisko połowa bez wahania przyznaje, że wynika z to z braku pieniędzy. Podobnego zdania są lekarze.

Prof. Zbigniew Włodarczyk, konsultat ds. tranplantologii w województwie kujawsko-pomorskim dodaje też, że warunki pracy urągają godności lekarzy i pacjentów.

Skutki  niedofinansowania pacjenci odczuwają na co dzień na własnej skórze. Jak wynika z badania, blisko trzy czwarte Polaków obawia się nierównego dostępu do usług medycznych. Rodacy boją się również tego, że najlepsi specjaliści wyjadą z Polski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum