Hazard w sieci - problem tysięcy nastolatków

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2014 09:14

Z badań przeprowadzonych przez fundację Dzieci Niczyje wynika, że młodzież w Polsce przejawia wysokie zainteresowanie hazardem w internecie. Z różnych jego form - takich jak loterie, zakłady czy kasyna internetowe - korzysta ponad 7 proc. uczniów trzecich klas gimnazjów.

Blisko 2,5 proc. deklaruje, że z takich serwisów korzysta co najmniej raz w tygodniu. Zdaniem Łukasza Wojtasika z fundacji Dzieci Niczyje z wiekiem hazardzistów może przybywać.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, potwierdzają to badania CBOS z 2012 r. Wynika z nich, że 50 tys. Polaków jest uzależnionych od hazardu, a kolejne 200 tys. narażonych na ryzyko takiego uzależnienia. Największy problem mają właśnie ludzie młodzi, ci w wieku od 15 do 34 lat.

Zdaniem dr n. med. Bohdana Woronowicza, specjalisty psychiatry i specjalisty terapii uzależnień z Centrum Konsultacyjnego AKMED w Warszawie, uzależnienie od komputera może też czynić ogromne spustoszenie w niedojrzałej, kształtującej się psychice młodego człowieka.

Niewłaściwe korzystanie z komputera i sieci dostrzegane jest w Polsce jako problem od niedawna. Dr Woronowicz, w ramach Fundacji Zależni- Nie-Zależni organizuje konferencje szkoleniowe na temat hazardu także w internecie dla terapeutów uzależnień,.

Czytaj także: Jak racjonalnie korzystać z internetu, czyli o uzależnieniu od wirtualnego świata

Jak przekonuje prezes Tatiana Mindewicz-Puacz, prezes Fundacji FIRST, uzależnienie od internetu jest efektem poszukiwania szybkiej ulgi w rosnącym tempie życia. Boimy się uzależnień takich jak narkomania czy alkoholizm - jednak uzależnienia behawioralne, np. uzależnienie od sieci lub hazardu, traktujemy z mniejszą powagą. Tymczasem tak samo odcinają nas one od życia, czyniąc z osoby uzależnionej jednostkę dysfunkcyjną

W Polsce od sześciu lat obowiązuje ustawa hazardowa, która zabrania m.in. organizowania turniejów pokerowych. Z danych Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich wynika, że roczne obroty legalnie działających bukmacherów wyniosą w najbliższych latach 850-900 mln zł - podaje Gazeta Wyborcza.

Cały rynek - wraz z nielegalnymi bukmacherami internetowymi, którzy nie płacą w Polsce podatków - przekracza wartość 5 mld zł. Szczególnie przed tymi nielegalnymi firmami przestrzega fundacja Dzieci Niczyje. Państwo nie ma nad nimi żadnej kontroli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum