Haiti: w szpitalach brakuje leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2010 17:44

Haitańscy i zagraniczni lekarze alarmują, że kończą się zapasy antybiotyków i środków przeciwbólowych w wielu szpitalach i klinikach w Port-au-Prince.

Na Haiti potrzeby są ogromne - brakuje nawet wody pitnej, także lekarstw.

Nancy Fleurancois, amerykańska lekarka - wolontariuszka z Newarku w stanie Delaware, pracująca w zniszczonym szpitalu w mieście Jacmel (na południowy zachód od haitańskiej stolicy) powiedziała w czwartek odwiedzającemu tę placówkę przedstawicielowi ONZ, że jej zespół udziela codziennie pomocy około 500 osobom; wiele z nich trafia do szpitala dopiero teraz. Jak twierdzi lekarka, na miejscu rozpaczliwie potrzeba antybiotyków, sprzętu medycznego i chirurgicznego.

Zastępca oenzetowskiej misji na Haiti Anthony Banbury podkreślił, że leków brakuje w całym kraju. Według pracowników pomocowych, wśród potrzeb na pierwszym miejscu jest woda, następnie namioty, a dopiero na trzecim miejscu lekarstwa. Potrzeby są olbrzymie, lecz nie sposób dostarczyć wszystkiego na Haiti wystarczająco szybko lub rozprowadzić w kraju, gdzie całkowicie zrujnowana jest infrastruktura – donosi agencja Associated Press.

Rzecznik Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża Joe Lowry powiedział, że kataklizm uderzył w haitański system opieki zdrowotnej.

– Szpitale zostały zniszczone, personel medyczny zginął lub został ranny – powiedział Lowry.

ONZ szacuje, że w wyniku trzęsienia ziemi obrażenia odniosło około 200 tysięcy ludzi. Tysiące osób, którym amputowano kończyny, wymagają teraz pooperacyjnej opieki medycznej, żeby zapobiec infekcji.

Poważnym problemem jest również malaria. Brakuje leków przeciwko tej tropikalnej chorobie. W szpitalu Bernard Mevs niedaleko lotniska w Port-au-Prince większość dzieci choruje właśnie na malarię. Według Kathleen Sejour z tej placówki, zapasy jeszcze są, ale nie na długo.

Na Haiti wyczerpują się również zapasy krwi. Organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic zaapelowała do Haitańczyków o oddawanie krwi.

– Przeprowadzamy bardzo wiele operacji. Potrzebujemy pilnie krwi – powiedziała współpracowniczka organizacji.

Lekarze bez Granic udzielili dotychczas pomocy ponad 6 200 pacjentom – ofiarom trzęsienia ziemi i przeprowadzili około 1 000 operacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum