Haiti: usterka samolotu naprawiona, ratownicy wrócą zgodnie z planem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2010 12:23

Usterka rządowego samolotu TU 154, którym polscy strażacy mają wrócić z Haiti do kraju, została usunięta.

54 ratowników Państwowej Straży Pożarnej (z ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej) wyleciało na Haiti 15 stycznia rządowym Tupolewem; ten sam samolot przywiezie ich z powrotem. Fot: serwis prasowy KG PSP

Jeszcze w sobotę (23 stycznia) planowany jest powrót do Warszawy – poinformował ppłk. Dariusz Sienkiewicz z 36. Specjalnego Pułku Lotniczego.

Samolot z grupą polskich ratowników, którzy od ubiegłego tygodnia udzielali pomocy poszkodowanym podczas trzęsienia ziemi na Haiti, miał wylądować na wojskowym lotnisku Okęcie w sobotę (23 stycznia), jednak maszyna uległa awarii.

– Doszło do usterki w układzie sterowania samolotu – powiedział Sienkiewicz.

54 polskich ratowników z 10 psami przez tydzień poszukiwało żywych ludzi pod gruzami, udzielało pomocy rannym i poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi. Ratownicy zabrali na Haiti 4 tony specjalistycznego sprzętu – geofony, kamery wziernikowe i termowizyjne oraz sprzęt mechaniczny i hydrauliczny do odgruzowywania ofiar.

Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Państwowej Straży Pożarnej to jedna z 11 na całym świecie takich grup z certyfikatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Certyfikat oznacza, że są one technicznie i logistycznie przygotowane do niesienia pomocy w każdym zakątku świata.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum