Haiti: Polacy na miejscu, lekarze nigdy nie widzieli tylu obrażeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2010 13:04

Polscy ratownicy dotarli do stolicy kraju Port-au-Prince, gdzie na pomoc czekają niezliczone ilości ciężko rannych.

Według organizacji, „jednostki chirurgiczne MSF w stolicy Haiti Port-au-Prince pracują bez przerwy", aby pomóc „ogromnej liczbie osób rannych w trzęsieniu ziemi".

– Priorytetowo traktujemy najpilniejsze przypadki. Nasze ekipy wykonywały już cesarskie cięcia i amputacje. Doświadczony personel medyczny MSF nigdy jeszcze nie widział tylu tak poważnych obrażeń – napisała organizacja w komunikacie wydanym w Paryżu.

Jak powiedział jeden z koordynatorów akcji w Port-au-Prince, „reakcja ludzi była natychmiastowa, jak tylko dowiedzieli się, że zaczynamy udzielać pomocy medycznej w nagłych wypadkach (...) przed wejściem pojawił się tłum. Pacjenci byli przywożeni na wózkach albo przynoszeni na plecach. W okolicy znajdują się inne szpitale, ale są już przepełnione".

Około 37 tysięcy ciężarnych kobiet znajduje się wśród ludności dotkniętej trzęsieniem ziemi na Haiti. Ich życiu zagraża niebezpieczeństwo z powodu braku pożywienia, wody i opieki lekarskiej - ostrzega organizacja pozarządowa CARE.

Organizacja wyraziła ogromne zaniepokojenie z powodu zakłóceń w funkcjonowaniu stołecznego lotniska na Haiti.

– Poważnym problemem jest jego przeciążenie, zmuszające do zawracania wielu ważnych transportów. Brak zgody na lądowanie uniemożliwił już dotarcie szpitala polowego MSF – dodali Lekarze bez Granic.

Z kolei Polscy ratownicy, którzy mają nieść pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti, dotarli wczesnym popołudniem w niedzielę do stolicy kraju Port-au-Prince. Dotarcie na miejsce było bardzo trudne, bo jedyna droga prowadząca do stolicy była miejscami trudno przejezdna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum