HIV zabija Afrykę

Autor: tvpinfo.pl/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2009 09:59

Dokładnie ćwierć wieku temu Amerykanie zapowiedzieli przygotowanie w ciągu dwóch lat szczepionki uodparniającej na wirusa HIV. Z optymistycznych zapowiedzi nic nie wyszło. Tylko w Afryce zarażonych HIV jest około 25 mln osób. Większość z nich umrze w ciągu 10 lat.

HIV zabija Afrykę

Oficjalne statystyki podają, że w Kamerunie zarażonych jest 6 proc. mieszkańców. W te wyliczenia nie należy jednak wierzyć. W tym afrykańskim kraju zarażona może być nawet co trzecia osoba.

– Możemy mówić nie o epidemii ale o pandemii HIV i AIDS - twierdzi Biwele Sida, dyrektor szpitala w kameruńskim Jaunde. - To największy problem naszego kraju.

Większość zarażonych to młodzi ludzie, choroba skraca ich życie do 35 lat. W całej Afryce przez AIDS sierotami zostało 10 milionów dzieci, prawie milion zaraziło się HIV w łonie matki.

– W zeszłym roku leczyliśmy zarażonych 900 kobiet w ciąży, tylko 5 procent z nich urodziło chore dziecko - mówi Francais Nbele z kameruńskiego Centrum Hantal Biya.

Problem w tym, że leki przeciwwirusowe to luksus, zawodzi też edukacja i prewencja.

– Chorzy najpierw idą do swoich uzdrowicieli, płacą im, a do lekarzy przychodzą jak już jest za późno - mówi misjonarka świecka Ewa Gawin.

Z ostatniego raportu opublikowanego przez amerykańskich naukowców na łamach „Science” wynika, że pieniądze na walkę z AIDS wydawane są na mało skuteczne metody zapobiegania - testy, środki zapobiegawcze dla kobiet czy prezerwatywy. W Afryce się to jednak nie sprawdza: mieszkańców tego kontynentu należy namawiać do zmniejszenia liczby partnerów, mężczyzn dodatkowo do obrzezania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum