×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

HIV w Polsce: młodzież niewiele wie o chorobach przenoszonych drogą płciową

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia19 grudnia 2016 05:31

Do 2030 r. liczba nowych zakażeń wirusem HIV na świecie wśród nastolatków wzrośnie o niemal o 60 proc. - ostrzega UNICEF. W Polsce wśród nowych zakażonych także przeważają bardzo młodzi ludzie. Eksperci przyznają, że to konsekwencja zaniedbanej edukacji seksualnej.

HIV w Polsce: młodzież niewiele wie o chorobach przenoszonych drogą płciową
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wnioski z najnowszego raportu UNICEF „For Every Child, End AIDS” wskazują, że jeśli odpowiednie działania nie zostaną podjęte, to liczba nowych zakażeń wirusem HIV wśród nastolatków w 2030 r. wzrośnie z obecnych 250 000 do niemal 400 000 rocznie.

Jest dostęp do leczenia, ale nadal mamy problem
Chociaż na świecie dokonał się ogromny postępu w działaniach na rzecz wyeliminowania AIDS, to walka z tą chorobą jest daleka od zakończenia, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Z danych UNICEF wynika, że co dwie minuty jeden nastolatek zostanie zakażony wirusem HIV.

AIDS jest też jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród nastolatków na świecie. W 2015 r. na AIDS zmarło 41 000 osób w wieku od 10 do 19 lat. Polscy specjaliści także biją na alarm.

- HIV/AIDS wcale nie odeszły do lamusa, chociaż w świadomości społecznej wydaje się, że ten problem już nie istnieje. A jednak w kraju w szybkim tempie rośnie liczba nosicieli wirusa HIV. Co roku liczba zakażeń rośnie o 13 proc. A co najbardziej niebezpieczne, aż 70 proc. osób żyjących z HIV nie wie, że są nosicielami - ostrzegają eksperci.

Rośnie liczby zachorowań wśród młodych ludzi
Jak podkreślają, w kraju mamy bardzo dobry dostęp do leczenia HIV/AIDS (brak jakichkolwiek ograniczeń finansowych) . Problemem jest wzrost liczby osób zakażonych HIV. W 2016 r. liczba zarejestrowanych w Polsce zakażeń HIV przekroczyła 20 tysięcy.

Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że w ostatnich latach zakażenia wirusem w Polsce dotyczą głównie osób młodych i przynajmniej w 88 proc. są związane z kontaktami seksualnymi.

Wzrost liczby zakażeń wykrywanych w grupie wiekowej 20-29 lat wskazuje, że młodzi ludzie za mało wiedzą o HIV i niezbyt często tę wiedzę stosują. Niemal 40 proc. osób, które rozpoczęły życie seksualne, uprawiało seks niezabezpieczony prezerwatywą, po spożyciu alkoholu, a co piąta seks z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia).

Aby skutecznie zapobiegać
nowym zakażeniom chorobami przenoszonymi w trakcie kontaktów seksualnych wśród nastolatków konieczna jest kompleksowa edukacja - mówiła nam niedawno prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i seksuolog, prorektor ds. rozwoju i promocji uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalistka zwracała uwagę, że wzrost takich zachorowań to efekt niskiego poziomu edukacji seksualnej polskiej młodzieży, co skutkuje m.in. brakiem stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń podczas zbliżeń seksualnych, czy postrzeganiem prezerwatywy jedynie jako środka antykoncepcyjnego, a nie zmniejszającego ryzyko schorzeń przenoszonych drogą płciową.

Prof. Skrzypulec-Plinta przyznaje, że młodzież jest trudną grupą wiekową, w której przeprowadzenie programów profilaktycznych oraz edukacji zdrowotnej często spotyka się z oporem.

- Wiek tzw. młodych dorosłych zazwyczaj wiąże się z czasem buntu, poczuciem indywidualności i odrębności. Musimy pamiętać, że nastolatkowie często praktycznie nie zastanawiają się nad stanem swojego zdrowia. Dlatego tym bardziej młodzież wymaga ustawicznej i długotrwałej edukacji w obszarze seksualności - podkreślała i dodała, że, niestety, obecnie ani szkoła, ani dom rodzinny tej roli nie wypełniają skutecznie. 

Lęk przed decydentami?
W podobnym tonie wypowiada się dla nas prof. Andrzej Gładysz, pełnomocnik Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

- Młodzi ludzie nie mają podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnoszą możliwości zakażenia do siebie. Nie używają prezerwatyw, nie wykonują testów, a gdy dowiadują się o zakażeniu, są zaskoczeni - stwierdza ekspert i zaznacza, że także kiła oraz rzeżączka to poważny problem: - Po wakacjach zaś liczba takich chorych znacząco wzrasta.

Prof. Gładysz ostrzega, że zakazić się można także przy pierwszym w życiu kontakcie seksualnym: - Osoby młode, w wieku 18-27 lat, to znacząca grupa wśród osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową, a okres inicjacji seksualnej wciąż spada. Dlatego tak ważna jest edukacja młodych ludzi w tym zakresie - komentuje profesor.

Dodaje: - Jesteśmy w takim momencie, że to specjaliści powinni wejść do szkół i zająć się edukacją seksualną młodzieży. Osobiście edukuję młodzież w kilku liceach we Wrocławiu z zakresu profilaktyki HIV.

- Niezrozumiały jest dla mnie fakt, że nauczyciele z tych szkół wciąż się obawiają, że takie zajęcia mogą być źle odebrane przez decydentów. Czas przekonać społeczeństwo, że edukacja seksualna to droga do bezpiecznej i zdrowej przyszłości młodych pokoleń - podkreśla specjalista. 

NIK także bije na alarm
Na to, że w kraju jest zaniedbywana profilaktyka dotycząca HIV/AIDS zwracała uwagę także w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. NIK ostrzega, że najgroźniejszym skutkiem braku profilaktyki może być coraz większa liczba "nieświadomych zakażeń".

„Największą słabością Krajowego Programu, którego celem powinno być zapobieganie zakażeniom HIV i zwalczanie AIDS, jest zaniedbywanie profilaktyki. Niemal wszystkie siły i środki z Programu (ponad 98 proc.) kierowane są na leczenie zdiagnozowanych przypadków: na opiekę zdrowotną dla zakażonych wirusem i chorych” - czytamy w raporcie NIK.

„Natomiast na działania zapobiegające rozszerzaniu się zakażeń HIV przeznacza się rocznie średnio zaledwie dwa procent budżetu Programu, a i tak środki te co roku są stopniowo uszczuplane” - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze