HIV: najwięcej zakażeń na Dolnym Śląsku

Autor: Polska Dziennik Łódzki, KAW/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2009 12:15

Pierwsze miejsce w statystykach zakażeń wirusem HIV od lat zajmuje województwo dolnośląskie.

HIV: najwięcej zakażeń na Dolnym Śląsku

Z najnowszych raportów Komisji Europejskiej wynika, że co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej nie wie, że jest zakażony wirusem HIV. Szacuje się, że w krajach UE jest 40 tys. nosicieli tego wirusa.

– Kiedyś głośno było o narkomanach, którzy najczęściej padali jego ofiarą. Teraz 80 proc. zakażonych to mężczyźni, homoseksualiści. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że badają się oni częściej niż kobiety – podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds.AIDS.

Wynik województwa dolnośląskiego jest pochodną bliskości granicy niemieckiej i kwitnącej w związku z tym prostytucji. W Niemczech wskaźnik zachorowań na AIDS jest znacznie wyższy niż w Polsce. Łatwiej tam o narkotyki. Analogiczna sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim.

– Mimo, że jest to region rolniczo-turystyczny, to znajduje się on na granicy z okręgiem kaliningradzkim, gdzie kwitnie turystyka seksualna. Łódzkie ma dość wysokie bezrobocie, a to obniża poczucie bezpieczeństwa. W przeświadczeniu mieszkańców temu regionowi brakuje perspektyw. Dlatego mogą być bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych – tłumaczy w rozmowie z Polską Dziennkiem Łódzkim Maria Rogalewicz z Krajowego Centrum ds. AIDS.

Najmniejszy wskaźnik zakażeń odnotowuje się w południowo-wschodniej Polsce.

Wirusem HIV zarażają się w Polsce średnio dwie osoby dziennie. To, na szczęście, niewiele. W innych krajach Europy jest znacznie gorzej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum