HIV: mity o tym wirusie zagrażają każdemu

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2011 14:21

W Polsce 14 tys. osób ma zdiagnozowane zakażenie wirusem HIV. Jednak specjaliści alarmują, że to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ ok. 70 proc. zakażonych w Polsce w ogóle o tym nie wie...

HIV: mity o tym wirusie zagrażają każdemu

Dzieje się tak z powodu ugruntowanych przez lata stereotypy dotyczące zakażenia. Polacy uważają, że skoro są heteroseksualni, nie są narkomanami czy nie uprawiają najstarszego zawodu świata, to problem HIV ich nie dotyczy.

Nic bardziej błędnego. Eksperci podają, że osoby heteroseksualne są mniej świadome ryzyka zakażenia, do którego najczęściej dochodzi w Polsce poprzez kontakty seksualne i dlatego w ich przypadku HIV wykrywany jest często w bardzo późnym stadium.

- Oblicze epidemii zmienia się. Wcześniej najwięcej zarażonych osób było wśród osób przyjmujących dożylne środki psychoaktywne. Teraz dominują osoby, które zaraziły się poprzez kontakty seksualne. Znacznie wzrósł odsetek kobiet z wirusem HIV - do ok. 30 proc. zakażonych. Jeżeli chodzi o grupę wiekową, to najwięcej zakażeń jest wśród osób w wieku od 30 do 39 lat - mówiła w czwartek (9 czerwca) podczas konferencji prasowej w Warszawie, prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu przypomniał, że obecnie w Polsce wykrywanych jest tysiąc nowych zakażeń rocznie i ta liczba ciągle wzrasta. Jego zdaniem w profilaktyce HIV/AIDS najważniejszy jest bezpieczny seks. A prezerwatywa to na razie jedyny sposób na uniknięcie zakażenia HIV.

Zdaniem dr Reginy Podlasin z informacją i edukacją w zakresie HIV najtrudniej trafić do dojrzałych osób heteroseksualnych w wieku 40-50 lat. Ta grupa wiekowa nie bada się i tu zwykle rozpoznaje się chorobę dopiero w bardzo zaawansowanym stadium.

- Późne rozpoznanie stawia pacjenta w bardzo złej sytuacji. Ma on już bardzo zniszczony system immunologiczny. Pacjenci po 40. roku życia rzadziej myślą, że mogą być zakażeni - podkreśla dr Podlasin.

Prof. Boroń-Kaczmarska dodaje, że problem dotyczy chociażby kobiet po 50 roku życia, które z różnych względów zostały samotne. - Próbując od nowa ułożyć sobie życie, zaraziły się HIV.

Eksperci przypominali, że wcześnie wykryte zakażenie HIV pozwala na bardzo skuteczne leczenie. Zarażona osoba nie musi też zażywać wielu leków, wystarczą dwie tabletki dziennie. Leczenie jest oczywiście bezpłatne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum