HIV/AIDS. Jest projekt programu na kolejne lata. "Szybkie leczenie także dla nieubezpieczonych"

Autor: IB • Źródło: Rynek Zdrowia26 października 2021 13:48

Projekt programu leczenia antyretrowirusowego dla osób z HIV na kolejne lata jest nowatorski ze względu na całościowe ujęcie problemu nieubezpieczonych - mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Anna Marzec-Bogusławska Fot. PTWP
  • Prace nad projektem programu „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV na lata 2022-26” są już zakończone. Program lada moment trafi on do AOTMiT - mówi Anna Marzec-Bogusławska
  • Zgodnie z projektem, brak ubezpieczenia nie będzie blokował nieubezpieczonych w objęciu szybką terapią antyretrowirusową - wyjaśnia
  • Zgoda na takie leczenie może też czasowo dotyczyć cudzoziemców przebywających w Polsce - dodaje

- Prace nad projektem programu polityki zdrowotnej ministra zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV na lata 2022-26” rozpoczęły się w styczniu i zakończyły się pod koniec sierpnia br. - mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Projekt trafi do AOTMiT

- Krajowe Centrum ds. AIDS pracowało nad nim z klinicystami z całej Polski oraz z trzema konsultantami krajowymi. Projekt jest gotowy, został złożony w MZ, jest już po konsultacjach wewnętrznych i ma lada moment zostać przekazany do Agencji Oceny Technologii Medycznych - wyjaśnia.

"Brak ubezpieczenia zdrowotnego nie zablokuje szybkiej terapii antyretrowirusowej"

- To projekt nowatorski ze względu na całościowe ujęcie problemu osób nieubezpieczonych - brak ubezpieczenia nie będzie ich blokował w objęciu szybką terapią antyretrowirusową. To bardzo istotne, ponieważ szybkość wdrożenia terapii nie tylko poprawia rokowania, ale też powoduje brak zakaźności takich osób dla ich partnerów seksualnych - zaznacza Anna Marzec-Bogusławska.

- Mamy też na terytorium Polski cudzoziemców, np. z Ukrainy, czy Białorusi, którzy normalnie leczą się w swoim kraju, ale nie są w stanie, np. z powodu problemów związanych z pandemią, na czas wrócić do siebie po zapas leków. Dla takich pacjentów również możemy wydać czasową zgodę na leczenie antyretrowirusowe, aby nie musiały one przerywać terapii, która musi być stosowana do końca życia - dodaje dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Anna Marzec-Bogusławska mówiła o projekcie programu także podczas sesji poświęconej HIV/AIDS w ramach XVII Forum Rynku Zdrowia

Czytaj też: Eksperci: w obszarze HIV nadal wyzwaniem pozostaje poprawa diagnostyki

Czytaj też: Test na HIV do zrobienia w domu? Mieszkańcy Warszawy będą mieć tę możliwość

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum