HCV: mamy świetne leki i metody diagnostyczne. Dlaczego nie umiemy zlikwidować zakażeń?

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia20 lipca 2021 18:40

Mamy skuteczne terapie, które pozwalają wyleczyć 97-99 proc. pacjentów zakażonych HCV. Moglibyśmy pozbyć się choroby, która jest głównym czynnikiem ryzyka raka i jedną z przyczyn marskości wątroby, ale brakuje badań przesiewowych - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz.

HCV: mamy świetne leki i metody diagnostyczne. Dlaczego nie umiemy zlikwidować zakażeń?
Prof. Jerzy Jaroszewicz o HCV - nadal nie umiemy zlikwidować zakażeń, choć mamy skuteczne leki i metody diagnostyczne. Fot. PTWP
  • Prof. Jerzy Jaroszewicz: - W zakażeniach HCV mamy bardzo skuteczne terapie doustne. Leczenie trwa od 2 do 3 miesięcy. Mamy świetną diagnostykę, ale ludzie chorują, bo nie ma woli wprowadzenia badań przesiewowych
  •  Ciągle mówimy o odległych datach zlikwidowania zakażeń HCV w Polsce 2050, 2060 rok
  • Potrzebujemy diagnostyki szerokiej, testowania 2-3 milionów osób rocznie. Tego się nie da zrobić poprzez lokalne programy skriningowe czy inicjatywy oddolne

- Mamy leki, które zastosowane u pacjentów z wirusem zapalenia wątroby typu C leczą ze skutecznością 97-99 proc. I to pacjentów zakażonych wszystkimi genotypami, z marskością wątroby, z innymi chorobami - podkreśla prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Osoby zakażone HCV nie wiedzą, że są chore

Mówi wprost o chorych z HCV: - Pacjenci trudni to są tylko tacy, którzy są niezdiagnozowani.

Wylicza: - Mamy świetne terapie.Terapie doustne. Leczenie trwa od 2 do 3 miesięcy. Mamy świetną diagnostykę. Potrzebny jest jeden test przesiewowy, jeden test potwierdzeniowy. Nie robimy już biopsji wątroby, pacjent nie cierpi. Mimo tej wiedzy ciągle mówimy o odległych datach zlikwidowania zakażeń HCV w Polsce 2050, 2060 rok.

Nie ma badań przesiewowych w kierunku HCV

Prof. Jerzy Jaroszewicz podkreśla, że brakuje decyzji o przesiewowym, powszechnym testowaniu Polaków w kierunku wykrywania wirusa HCV.

- Potrzebujemy diagnostyki szerokiej, testowania 2-3 milionów osób rocznie. Tego się nie da zrobić poprzez lokalne programy skriningowe czy inicjatywy oddolne. Potrzebujemy programu - stwierdza specjalista.

Przypomina, że są kraje w Europie, które już wkrótce, a nie w tak odległej założonej perspektywie jak Polska, wyeliminują zakażenia wirusem HCV: Francja, Włochy , Wielka Brytania.

HCV pozostanie z nami na długo?

Jak mówi profesor dzięki testom przesiewowym moglibyśmy pozbyć się choroby, która jest głównym czynnikiem ryzyka raka wątrobowokomórkowego i która jest jedną częstszych przyczyn marskości wątroby w Polsce. Poza tym jest to choroba, która powoduje objawy neurologiczne, psychiatryczne, reumatologiczne

- Moglibyśmy to zrobić, ale nie zrobimy. Dlatego, że ciągle brakuje decyzji w postaci wprowadzenia uniwersalnego testowania - prognozuje prof. Jaroszewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum