HCC Online: w sytuacji izolacji, obaw i niepewności nie do końca potrafimy sobie radzić z emocjami
Obecnie zaburzenia psychiczne i wywołane nimi choroby jak np. depresja, znajdują się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Pandemia dodatkowo wpływa na wzrost takich problemów - mówili eksperci w czasie zdalnej sesji: O lęku, stresie, agresji i traumie, czyli jak być zdrowym w XXI wieku, organizowanej 29 czerwca w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

- Statystyki w tym względzie są nieubłagane, liczba osób zgłaszających problemy natury psychicznej rośnie i to w każdej grupie wiekowej: dzieci , młodzieży, dorosłych i seniorów. Co gorsza rośnie też liczba samobójstw i prób samobójczych. Obecnie pod tym względem jesteśmy już w czołówce Europy - mówiła prof. Irena Krupka-Matuszczyk, psychiatra, seksuolog ze Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, członek Komisji Bioetycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Profesor zwracała uwagę, że pandemia i związane z nią obostrzenia dodatkowo negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym. - Przymusowa izolacja i samotność zawsze negatywnie wpływają na nasze emocje i psychikę. Jeżeli towarzyszy temu strach o zdrowie czy sytuacje materialną i niepewność jak dalej będzie wyglądało nasze życie, to mamy prostą drogę do depresji i lęku. Stres towarzyszący tej sytuacji może też być zapalnikiem różnych innych chorób, nie tylko psychicznych.
- Jeżeli teraz nieumiejętnie będziemy próbowali poprawić naszą kondycję psychiczną, np. co już obserwujemy - sięgając po alkohol, leki nasenne lub narkotyki - nasze problemy mogą się tylko nasilić. Używki w przypadku zaburzeń mogą dodatkowo pogłębić sytuację kryzysową i sprawić, że popadniemy w nałóg, z którego wyjście może być bardzo trudne - wyjaśniała mgr Eliza Cieślikowska, psycholog i terapeuta z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego MEGREZ Sp. z o.o. w Tychach.
- Obecnie notujemy również dużo wyższy niż zwykle poziom przypadków przemocy. To także dowodzi, że nie potrafimy sobie poradzić z emocjami w sytuacji izolacji i związanych z pandemią ograniczeń. Widzimy, że problem przemocy pojawia się nawet tam, gdzie wcześniej nie występował - dodała.
Zdaniem ekspertów w sytuacjach zwiększonego stresu i pojawiających się kłopotów natury psychicznej ważne jest by możliwie jak najwcześniej szukać pomocy specjalisty. - Niestety osoby cierpiące na problemy psychiczne często po taką pomoc zgłaszają się późno. Wydłużają tym samym czas nieleczonej choroby, co pogarsza często ich sytuację. Bywa też, że w ogóle z leczenia rezygnują, ze obawy przed reakcją otoczenia - zaznaczyła prof. Krupka- Matuszczyk podkreślając, że obecnie dostępne leki pozwalają skutecznie pomagać takim osobom.
Dr Karolina Lau z Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podkreślała wagę profilaktyki w postaci zdrowej diety i aktywności fizycznej. - Związek pomiędzy zrównoważona dietą a zdrowiem fizycznym został już dawno potwierdzony. Dobrze zbilansowana dieta wpływa na dobre samopoczucie psychiczne. Podobnie pozytywny wpływ ma aktywność fizyczna. Dla lepszego samopoczucia i satysfakcji z życia ważny jest też bliskość innych osób - podkreślała.
Doktor przekonywała, że w sytuacjach kryzysowych dobą metodą redukcji stresu są ćwiczenia oddechowe, a także dobra lektura.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)