×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

HCC 2017: osteoporoza - problem, na który zwraca uwagę cały świat

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia15 marca 2017 14:18

W Polsce na oddziałach urazowo-ortopedycznych już teraz 20 do 30 proc. pacjentów stanowią osoby po osiemdziesiątce. Dynamicznym i narastającym problemem - przede wszystkim organizacyjnym - są choroby kości i stawów, m.in. złamania osteoporotyczne - mówił prof. Damian Kusz podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 9-11 marca), w czasie sesji "Ortopedia geriatryczna".

HCC 2017: osteoporoza - problem, na który zwraca uwagę cały świat
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że do 2050 r. liczba osób, które ukończą 85 lat, zwiększy się czterokrotnie. Czasopismo British Medical Journal podało, że 50 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii, które obecnie mają 50 lat, dożyje setnych urodzin - mówił prof. Damian Kusz, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i lekarz kierujący oddziałem ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu.

Dodał: - W Polsce na oddziałach urazowo-ortopedycznych już teraz 20 do 30 proc. pacjentów stanowią osoby po osiemdziesiątce.

Prof. Kusz podkreślał, że dynamicznym, narastającym problemem są złamania osteoporotyczne. Związane jest to nie tylko ze wzrostem ich liczby, ale też z rodzajami złamań i określoną specyfiką pacjentów, których ten problem dotyka.

- Złamanie osteoporotyczne to nie tylko złamanie szyjki kości udowej, ale też bliższego końca kości ramiennej, dalszej nasady kości promieniowej, a nawet złamania kręgosłupa czy kostek - wyliczał.

- Osoby w podeszłym wieku z reguły egzystują na bardzo niskim poziomie mobilności. Mają zaburzenia widzenia, demencję, niepełnosprawność ruchową i cały szereg innych chorób, które trzeba diagnozować i leczyć - tłumaczył.

Wyjaśniał, że są dwa podejścia leczenia takich chorych. Albo najpierw się operuje i przywraca podstawową sprawność ruchową, a potem leczy inne choroby i „wyrównuje” pacjentów, lub odwrotnie.

- Co najmniej połowa anestezjologów uważa, że na początku trzeba pacjentów ze złamaniem wyleczyć z odwodnienia, niedokrwistości, z zaburzeń hormonalnych etc. Ale na to nie ma czasu - mówił prof. Kusz i argumentował, że nawet tydzień pobytu w szpitalu może u takich osób powodować zbyt duże ryzyko dla zdrowia.

Ekspert podsumował, że na problem chorób kości i stawów zwraca uwagę cały świat. A te - według WHO - stanowią połowę wszystkich przewlekłych chorób u osób 65+.

- WHO lata 2000-2010 ogłosiła dekadą kości i stawów. Kto o tym wiedział? - pytał prof. Kusz.

Skonstatował, że choroby kości i stawów u osób starszych, w szczególności osteoporoza, to obecnie nie tylko problem medyczny, społeczny czy ekonomiczny - ale przede wszystkim wyzwanie organizacyjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum