HCC 2017: kiedy osoby po zawale serca mogą bezpiecznie uprawiać seks?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2017 16:50

Udział mężczyzny w narodzinach dziecka może niekorzystnie wpłynąć na relacje seksualne rodziców - przestrzegli w czwartek (9 marca) specjaliści podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Odradzają rodzinny poród mężczyznom, którzy nie są do tego przygotowani.

HCC 2017: kiedy osoby po zawale serca mogą bezpiecznie uprawiać seks?
Na zdj. prof. Violetta Skrzypulec-Plinta - kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach

Takie stanowisko zaprezentowali podczas panelu "Życie seksualne niepełnosprawnych, osób w trakcie terapii i po leczeniu m.in. kardiologicznym i onkologicznym"prof. Violetta Skrzypulec-Plinta - kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach, dr hab. Marek Krzystanek - kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej SUM oraz dr hab. Agnieszka Drosdzol-Cop - kierownik Zakładu Patologii Ciąży.

Ginekolog prof. Skrzypulec-Plinta podkreśliła, że zawsze była przeciwniczką obecności mężczyzn przy porodzie. - Te fizjologiczne obrazy nie są podniecające. Mężczyźni mają z tym problem, poród śni się potem połowie z nich. Jest może 15 proc. mężczyzn, którzy są na to przygotowani, pozostali - nie - oceniła.

Psychiatra dr hab. Marek Krzystanek powiedział podczas panelu, że kobieta w roli matki nie jest dla mężczyzny podniecająca. - Mówimy oczywiście tylko i wyłącznie o aspekcie seksualnym i mężczyznach, którzy nie są przygotowani do końca na to, co zobaczą. To kwestia edukacji - jeżeli ta edukacja jest w porządny sposób przeprowadzona, taki mężczyzna wie, co zobaczy, nie mdleje, a potem nie śni mu się to po nocach. Oceniamy, że ta edukacja jest jednak kiepska i mężczyźni nie są przygotowani na ten widok, w efekcie z ich obecności przy porodzie jest więcej złych niż dobrych konsekwencji - sprecyzował w rozmowie z PAP.

Podczas wystąpienia Marek Krzystanek mówił też o tym, kiedy osoby po zawale serca lub cierpiące na chorobę wieńcową mogą bezpiecznie uprawiać seks. - Stosunek można porównać do próby wysiłkowej. Kiedy możemy przejść pozytywnie, bez bólu próbę wysiłkową - zwykle to kwestia 6-8 tygodnia po zawale - możemy rozpocząć bardzo satysfakcjonujące i bezpieczne życie seksualne - zapewnił.

Ginekolog doc. Drosdzol-Cop zwróciła uwagę na to, że w przypadku kobietom szczególnie trudno jest wrócić do współżycia po amputacji piersi. - Mastektomia to duży problem, być może większy dla kobiety - wpływa na postrzeganie samej siebie, jej samoocena ulega dużemu zaniżeniu - podkreśliła ginekolog doc. Drosdzol-Cop. Doc. Krzystanek zaznaczył jednak, że mimo tych trudności satysfakcjonujący seks jest nadal możliwy. - To bardzo indywidualne. Para, która ma silną relację, może rozwinąć ją jeszcze bardziej w stronę czułości, troski. Pamiętajmy, że seksualność jest miarą bliskości i więzi między ludźmi - zaznaczył.

Zaapelował też, by myśleć o seksualności jak o "never-ending story". - Współczesna nauka daje możliwości przedłużania aktywności seksualnej bez końca - powiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum