×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"H jak HIV" - kampania przeciwko stygmatyzacji chorych dzieci

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 24 marca 2015 13:02Zaktualizowano: 24 marca 2015 13:07

Nie wiadomo, ile dokładnie w Polsce żyje dzieci z HIV. Leczonych jest ponad setka. Większość z nich ukrywa zakażenie w obawie przed stygmatyzacją. Kampania "H jak HIV" Fundacji Studio Psychologii Zdrowia przekonuje, że przez wspólną zabawę i naukę nie można zakazić się HIV.

"H jak HIV" - kampania przeciwko stygmatyzacji chorych dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kampania jest odpowiedzią na docierające do fundacji informacje o dyskryminacji dzieci żyjących z HIV.

- Pomimo faktu, że dziecko żyjące z HIV nie stanowi dla innych dzieci zagrożenia, zdarzały się i zdarzają nadal sytuacje, w których informacja o zakażeniu dziecka powoduje, że jest ono usuwane ze szkoły lub przedszkola - mówi Małgorzata Kruk, psycholog i prezeska fundacji oraz współautorka kampanii.

Autorzy kampanii przekonują, że prawdziwym problemem zarówno dzieci, jak i dorosłych żyjących z HIV, jest nie tyle sama choroba, co stygmatyzacja społeczna i dyskryminacja, która towarzyszy zakażeniu.

Ambasadorami kampanii "H jak HIV" są dzieci zwracające uwagę na problem swoich rówieśników. - HIV to taka choroba. Są dzieci, które mają chorobę HIV. Trudno się na to zarazić. Można z tym żyć. Dla nas nie ma znaczenia, co znaczy HIV - mówią w spocie promującym akcję. Spot przypomina również, że przez wspólną zabawę i naukę nie można zakazić się HIV, a bariery tworzą dorośli, nie dzieci.

Eksperci przypominają, że od 1984 r., czyli od czasu wykrycia HIV, medycyna i nauka poczyniły ogromne postępy i dziś zakażenie HIV jest traktowane jak jedna w wielu chorób przewlekłych. Jeśli osoba zakażona stosuje odpowiednie leki i jest pod opieką medyczną, jakość jej życia nie odbiega od jakości życia osób zdrowych.

Tymczasem, jak pokazuje raport Stigma Index z 2011 r. (międzynarodowe badanie na temat dyskryminacji osób żyjących z HIV), w Polsce 20 proc. zakażonych doświadczyło wykluczenia z życia towarzyskiego, 14 proc. osób zostało odrzuconych przez rodziny, a 13 proc. musiało zmienić miejsce zamieszkania.

Fundacja Studio Psychologii Zdrowia współpracuje z Kliniką Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie prowadzi od lat szeroką działalność poradniczą dla osób żyjących z HIV: psychologiczną, socjalną, prawną. Misją Fundacji jest m.in. zapewnienie opieki i wsparcia dzieciom i młodzieży żyjącej z HIV/AIDS oraz ich rodzinom.

Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS, na koniec października 2014 r. leczeniem ARV objętych było 110 dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum