Guza zbadają w ciągu czterech dni - komentarz

Autor: Dariusz Lange • • 25 sierpnia 2009 08:29

17 sierpnia informowaliśmy, iż Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jako pierwszy w Polsce planuje wprowadzenie metody badania wycinka guza, która m.in. ma znacząco skrócić czas oczekiwania na wyniki. Doc. Dariusz Lange, kierownik Zakładu Patologii Nowotworów w gliwickim Centrum Onkologii przysłał komentarz do tego tekstu.

Guza zbadają w ciągu czterech dni - komentarz
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gratulujemy Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku inicjatywy wprowadzenia wkrótce nowoczesnej metody badania wycinka guza. Jednocześnie pragniemy poinformować zarówno autorów tej inicjatywy jak i potencjalnych odbiorców badań, że ten system już działa (sic!) w Zakładzie Patologii Nowotworów Centrum Onkologii w Gliwicach.

Rewolucyjna metoda przeprowadzania tkanek oparta na całkowicie odmiennej od dotychczas stosowanych technik, a polegająca na mikrofalowej ”obróbce” materiału, oszczędza antygeny komórek, które w następnym etapie możemy zidentyfikować badaniami immunohistochemicznymi. Materiał badany nowym systemem zachowuje również właściwości, które pozwalają na wykonywanie badań molekularnych, podobnie jak na świeżym nieutrwalonym materiale.

Jest to niezwykle istotne w dobie wprowadzania terapii celowanej, gdzie podjęcie leczenia danym lekiem jest możliwe dopiero po wykryciu metodami badań molekularnych w komórkach tkanki nowotworowej odpowiedniej mutacji.

Tak przeprowadzona tkanka pozwala również na uzyskanie z niej drogą badań molekularnych istotnych danych predykcyjnych i prognostycznych wpływających na wybór i czas trwania terapii. Nie wdając się w polemikę z autorami artykułu, chciałbym jedynie zwrócić uwagę na tytuł doniesienia.

To prawda, nowy system skraca nieznacznie proces technicznej obróbki materiału, ale w przypadku histopatologii onkologicznej ma to marginalne znaczenie. Już parę lat wcześniej tradycyjnymi metodami byliśmy w stanie w ciągu jednej doby przebadać wycinek guza. Nasza praca nie polega jednak na stawianiu diagnozy tylko w oparciu o prosty preparat histopatologiczny (wycinek guza) bo jest to w większości przypadków niemożliwe.

Patomorfolodzy pracujący w nowoczesnych ośrodkach onkologicznych mogą postawić rozpoznanie i określić czynniki prognostyczne i predykcyjne dopiero w oparciu o cały panel badań immunohistochemicznych i badań  molekularnych, dogłębną analizę historii choroby i wyników badań dodatkowych. A taka diagnostyka nie może zamknąć się w czterech dniach, nawet po wprowadzeniu najnowocześniejszej aparatury.”

Doc. dr hab. n. med. Dariusz Lange
Kierownik Zakładu Patologii Nowotworów
Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie
Oddział w Gliwicach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum