Grypa w ataku. 25 ofiar śmiertelnych w ciągu tygodnia

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2019 14:20

Grypa, choć często mylona ze zwykłym przeziębieniem, jest ciężką chorobą, która może okazać się śmiertelna. W drugim tygodniu lutego, jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, z powodu grypy zmarło 25 osób, co w sumie w tym sezonie daje aż 48 ofiar tej choroby.

Grypa w ataku. 25 ofiar śmiertelnych w ciągu tygodnia
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sezon zachorowań trwa, ale do jego końca, czyli do marca, jeszcze zostało dużo czasu, a synoptycy zapowiadają załamanie pogody. Jak chronić się przed grypą? W ramach akcji informacyjnej „Zaszczep się wiedzą” odpowiada specjalistka.

Na grypę choruje co roku około 20-30% dzieci oraz 5-10% wszystkich dorosłych. Choroba ta okazuje się śmiertelną dla od 0,1%-0,5% ogółu chorych, ale w przypadku seniorów wskaźnik ten wynosi 1%. Jeśli dodamy, iż w zeszłym roku na grypę zachorowało około 5 milionów Polaków, to te, zdawało się niewielkie wskaźniki procentowe, mają inny wymiar.

- Należy również pamiętać, iż około 30% osób doświadczających ciężkiego przebiegu grypy lub jej powikłań, wcześniej nie zmagało się z chorobami przewlekłymi i moglibyśmy uznać je za ogólnie zdrowe - powiedziała w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl lekarz Agnieszka Motyl, kierownik ds. jakości i standardów medycznych Medicover Polska - Obok powikłań mniej poważnych, ale dotkliwych, takich jak zapalenie ucha czy angina, należy wymienić zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, serca oraz powikłania neurologiczne - dodaje.

W jej ocenie oficjalne statystyki dotyczące powikłań grypy oraz jej śmiertelności są niedoszacowane, gdyż często w dokumentach szpitalnych jako powód hospitalizacji podaje się zaostrzenie choroby przewlekłej lub już powikłanie po przebytej grypie, czyli na przykład zapalenie płuc, a nie grypę, która jest pierwotną przyczyną stanu zdrowia pacjenta.

- W przypadku choroby wieńcowej zakażenie grypą może uaktywnić blaszki miażdżycowe i chory może umrzeć z powodu incydentu naczyniowego. Taka przyczyna zgonu właśnie zostaje wpisana w dokumentacji medycznej. Dlatego też osoby, które mają chorobę wieńcową lub przebyły zawał serca obowiązkowo powinny szczepić się przeciw grypie - wskazuje Agnieszka Motyl.

- Jeśli chcemy uniknąć zachorowania i powikłań, to najskuteczniejszą profilaktyką są powtarzane co roku szczepienia ochronne. Przede wszystkim powinny szczepić się osoby z grup ryzyka, czyli dzieci do 5 roku życia (szczepienia wykonuje się od 6 miesiąca życia), seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe (niezależnie od wieku).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum