Grypa u sąsiadów: premier Litwy apeluje o spokój

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2009 12:56

O zachowanie spokoju zaapelował premier Litwy Andrius Kubilius w związku z szerzącą się w kraju epidemią grypy.

– Apeluję do wszystkich, nie panikujmy, nie spekulujmy informacjami, które nie zawsze są prawdziwe, zachowajmy spokój – powiedział Kubilisu w  wywiadzie dla litewskiego radia „Żiniu radijas”. Zapewnił, że rząd i ministerstwo zdrowia kontrolują sytuację i podejmują adekwatne działania.

Minister zdrowia Algis Czaplikas zapewnił we czwartek (18 listopada), że w kraju jest wystarczająca ilość leków antywirusowych, a jeśli zajdzie taka potrzeba, leki będą wydawane chorym z rezerwy państwowej. Była to odpowiedź na powszechne narzekania aptekarzy, że nie mają już preparatów antywirusowych, które wypisują lekarze.

Minister nie wyklucza, że problemy stwarzane są sztucznie, by wywołać panikę i tym samym zwiększyć zapotrzebowanie na leki. Poinformował, że sytuacja na rynku farmaceutycznym jest sprawdzana.

Epidemia grypy została ogłoszona w Wilnie i w dziewięciu rejonach południowo-wschodniej Litwy. W środę (17 listopada) potwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny grypy A/H1N1. W Kowieńskiej Klinice Uniwersyteckiej z powodu powikłań pogrypowych zamarł 14-latek.

W Wilnie odwołano już zajęcia w 2/3 szkół. Niektóre przechodnie wydłużają godziny pracy. Rozważa się możliwość zaangażowania w przychodniach lekarzy rezydentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum