Grypa: szczyt zachorowań już za nami?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2011 14:07

Najnowszy raport GIS (już 9 marca) pozwoli powiedzieć, czy utrzymuje się spadek zachorowań na grypę i czy tym sezonie będziemy mieli jeszcze większe problemy z grypą.

Grypa: szczyt zachorowań już za nami?
- W ostatnim tygodniu lutego zanotowaliśmy spadek zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. W znacznej części Polski spadła liczba zachorowań, choć w niektórych rejonach utrzymywała się tendencja wzrostowa. Najnowszy raport pozwoli określić, czy spadki zachorowań były spowodowane jedynie nieobecnością dzieci w szkołach podczas ferii czy rzeczywiście spada liczba zachorowań - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Ferie w szkołach rzeczywiście mogły być istotnym powodem spadku zachorowań na grypę, ponieważ w tym sezonie atakuje ona najczęściej dzieci w wieku od 0 do 15 lat.

- Najczęstszym powikłaniem w przebiegu tegorocznej grypy było śródmiąższowe zapalenie płuc - dodaje rzecznik GIS. Dotychczas zanotowano 100 zgonów związanych z grypą.

- 80 proc. tych przypadków dotyczyło osób, które cierpiały na schorzenia współistniejące, najczęściej na cukrzycę, choroby układu krążenia i nowotwory. Żadna z osób, które zmarły nie była szczepiona przeciwko grypie - wyjaśnia Jan Bondar.

GIS zamierza rozmawiać z konsultantami o tym, aby apelowali do lekarzy, którzy leczą pacjentów z tzw. grupy ryzyka o zalecanie im w przyszłym sezonie szczepienia przeciwko grypie.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum